Zemërimi i fortë polak me Ukrainën, ç’po ndodh mes dy vendeve? – Shqip

by admin
Spread the love

Marrëdhëniet midis Polonisë dhe Ukrainës, dy vende fqinje dhe në aleancë përballë Rusisë armike, mund të acarohen më tej pas një qëndrim të kryeministrit polak Mateusz Morawiecki në televizionin Polsat, ku ai tha se vendi i tij do të ndalonte armatosjen e Ukrainës.

Përkatësisht, Ministria e Punëve të Jashtme e Polonisë dërgoi një protestë të ashpër për komentet e Zelensky-t të bëra në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Zelensky tha se “teatri politik” që rrethon importet e grurit – të cilat Polonia, Hungaria dhe Sllovakia e kanë ndaluar nga Ukraina – vetëm ndihmon Moskën.

Morawiecki mori një qëndrim edhe më të ashpër.

“Ukraina po mbrohet nga sulmet brutale ruse dhe unë e kuptoj këtë situatë, por ne duhet të mbrojmë vendin tonë. Ne nuk do të dërgojmë më armë në Ukrainë, sepse tani do të armatosim Poloninë,” tha ai në profilin e tij në platformën X (ish-Twitter).

“Ne po i dërgojmë një paralajmërim Kievit që të mos luajë me nota të tilla, të cilat u kapën menjëherë nga të ashtuquajturit trollë rusë. Provokatorët tani janë të lumtur që farat e mosmarrëveshjes midis vendeve tona janë mbjellë,” theksoi ai.

I pyetur për marrëdhëniet me Ukrainën, kryeministri i Polonisë u përgjigj:

“Unë do të thoja se marrëdhëniet midis Polonisë dhe Ukrainës janë në një nivel të ulët pas deklaratave të fundit të zyrtarëve më të lartë dhe presidentit të Ukrainës. Ne definitivisht nuk i mbështesim deklarata të tilla,” tha Morawiecki.

Ai gjithashtu i kujtoi presidentit Zelensky se personalisht shkoi në Berlin disa ditë pas fillimit të pushtimit të Ukrainës duke luajtur rol në 5000 helmetat që Gjermania dërgoi në Ukrainë në janar 2022.

“Ne i perceptojmë deklaratat e Kievit si një padrejtësi të dyfishtë dhe i hedhim poshtë ato. Prandaj, ministri ynë i jashtëm shkoi t’i tregojë Ukrainës se Polonia do të mbrojë gjithmonë interesat e saj kur bëhet fjalë për bujqësinë. Unë i thashë qartë Komisionit Evropian, por edhe Kievit: ‘Ose ne do të kemi një zgjatje të embargos për importin e grurit ose do ta importojmë vetë”, tha Morawiecki. /tesheshi.com/

 

You may also like