Zelensky: Mbrojtja ajrore e Ukrainës rrëzoi mbi 30 raketa ruse

by admin
Spread the love

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi të mërkurën se më shumë se 30 raketa ruse u rrëzuan gjatë ditës nga sistemi i mbrojtjes ajrore të vendit të tij.

“Të dhënat janë ende duke u finalizuar, por sipas raporteve paraprake, më shumë se 30 raketa u rrëzuan vetëm gjatë sulmit raketor të sotëm, shumica dërrmuese e atyre të përdorura kundër nesh”, tha Zelensky gjatë një fjalimi në mbrëmje.

“Kishte disa goditje dhe disa fragmente raketash. Por, është shumë e rëndësishme që guximi i këtij sulmi u shkatërrua. Sistemi i mbrojtjes ajrore bëri një punë të shkëlqyer! I jam mirënjohës çdo personi që mbron qiellin e Ukrainës. Dhe ne punojmë çdo ditë për të siguruar që ushtarët tanë të kenë gjithnjë e më shumë mundësi për të mbrojtur Ukrainën, qytetet dhe njerëzit tanë. Përfshirë ditën e sotme”, shtoi ai.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha më parë përmes një deklarate në Facebook se mbrojtja ajrore e vendit shkatërroi 36 raketa të lëshuara nga Rusia në dy sulme të veçanta gjatë ditës.

Zyrtarët rusë nuk komentuan ende për këtë çështje dhe verifikimi i pavarur i pretendimeve të Ukrainës është i vështirë për shkak të luftës.


Top Channel

You may also like