“Z”-ja mizore e luftës, në “luftën” e Beogradit – Shqip

by admin
Spread the love

Në tribunën ku ndodhen tifozët e Partizanit të Beogradit gjatë derbit me Crvena Zvezda-n(Yllin e Kuq), u shfaq një trengjyrësh me shkronjën “Z”, simbol i agresionit rus të Ukrainës.

Simboli “Z” fillimisht u vu re në tanket ruse dhe automjetet e tjera ushtarake që hynin në Ukrainë, por u miratua shpejt nga disa si një shfaqje mbështetjeje për invazionin ushtarak të Moskës me tendencë pushtuese.

Vetë ndeshja u karakterizua nga shpërthime të shumta huligane nga tifozët e të dy skuadrave, shkruan N1.

Pak para fillimit të ndeshjes dy grupe tifozësh janë përplasur, por policia i ka ndarë.

Dhe në këtë rivalitet historik sportiv mes dy skuadrave, gjendet një hapësirë dhe për shfaqje preferencash gjeopoltike, siç është ajo e serbëve për rusët, diktuar dhe nga i njëjti gjak, ai sllav. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like