Wisla Krakow para sfidës me Llapin, mburret si e mposhti Interin e Zanettit para 23 viteve

by admin
Spread the love

Ballafaqimi mes Wisla Krakow dhe Llapi të Podujevës do të luhet nesër (20.30) në kuadër të rrethit të parë Europa League.

Wisla është anëtar e Ligës së Dytë të Polonisë dhe fitues i kupës së këtij shteti.

Wisla Krakow para sfidës me Llapin, mburret si e mposhti Interin e Zanettit para 23 viteve.

30 tetor, 2001

Wisła Krakow – Inter 1:0 (1:0)

Shënues: Zhurawski (4’).
Wisła Krakow: Sarnat – Baszczynski (90’ M. Zajac), B. Zajac, Głowacki, Kaliciak – Szymkowiak, Moskal, Czerwiec (79’ Pater), Zhurawski – Frankowski (74’ Niciński), Moskalewicz.
Inter: Fontana – J. Zanetti, Cordoba, Materazzi, Greszko – Okan (81’ Simiq), C. Zanetti, Farinos (65’ Di Biagio), Dalmat – Adriano (75’ Ventola), Kallon.

“Për shkak të ndeshjes së ardhshme kualifikuese për Europa League, rishikojmë një nga ndeshjet më emocionuese të Wislas në arenën ndërkombëtare.

Fundi i hidhur i kësaj aventure është i gdhendur përgjithmonë në historinë e pasur të klubit të Krakovit dhe kthimi i Wisła-s në garat evropiane pas më shumë se një dekade pushimi është një mundësi ideale për të hedhur një vështrim të shkurtër në të kaluarën.

Ishte atëherë viti 2001 dhe Wisła Krakow, e udhëhequr nga Franciszek Smuda, mori pjesë në garën e Kupës UEFA. Pas një lufte të ngushtë në turin e parë të këtij kompeticioni, Biała Gwiazda më në fund fitoi në total ndaj Hajdukut të Splitit, duke i dhënë fund garës me ekipin kroat me rezultat 3:2.

Megjithatë emocionet më të mëdha dukej se i prisnin ekipit të Krakovit, pasi rivali i radhës do të ishte Interi, me yllin brazilian Ronaldon në skuadër.

Takimi i parë i të dyja skuadrave u zhvillua në Itali dhe ishte një leksion i dhimbshëm futbolli për lojtarët me bluza të kuqe. Wisła u detyrua të rikthehej në Krakov me dy gola deficit, duke u përballur me një përpjekje jashtëzakonisht të vështirë për të përmbysur fatin e kompeticionit. Mes tifozëve pati zëra që i referoheshin ndjekjes së paharrueshme të një rezultati ndaj Real Zaragoza, por klasi i rivalit dhe aftësitë mbrojtëse të Nerazzurrëve nuk paralajmëruan një rrjedhë të ngjashme.

Pavarësisht se ishin të dënuar me dështim, fytyrat e lojtarëve të trajnerit Smuda treguan besim të palëkundur për të kompensuar humbjet. Trajneri “Franz” vendosi të zhvillojë seancën e fundit stërvitore me dyer të mbyllura për të përgatitur me qetësi lojtarët e tij për betejën në fushë dhe për të zgjedhur formacionin startues më të përshtatshëm.

Vlen të shtohet se skuadra e Hector Cuper dukej se nuk ishte më pak e fokusuar. Stadiumi Wisła ka qenë i njohur si një kështjellë e vërtetë për një kohë të gjatë, dhe skuadra e fundit që mezi fitoi nga Krakova ishte FC Barcelona. 

Formacioni i mikpritësve ishte i mbushur me emra që sot i lidhim qartë me figura të shquara të historisë së klubit tonë. Olgierd Moskalewicz, Tomasz Frankowski dhe Maciej Zhurawski, duke zëvendësuar Kosowski në krahun e majtë, ishin përgjegjës për shënimin e golave atë ditë.

Ky i fundit ia ktheu besimin trajnerit në aksionin e parë sulmues, duke shënuar gol në minutën e 4-të për të shënuar rezultatin 1:0. Gjysma e humbjeve tashmë ishte kompensuar dhe publiku i mbledhur në tribuna duhej të priste pothuajse të gjithë ndeshjen.

Javier Zanetti që luante në mbrojtje. Ishte minuta e 61-të. Askush tjetër përveç Szymkowiak nuk iu afrua topit dhe gjuajtja e tij e saktë goditi shtyllën. Ai për pak sa nuk arriti të thellojë rezultatin.

Në këtë fazë të ndeshjes, Adriano, i cili në atë kohë ishte adoleshent, shkaktoi shumë probleme me lojën dhe dinakërinë e tij në fushë dhe u kujtua nga tifozët për përplasjet e tij me Marcin Baszczynski”, shkruan mes të tjera në faqen e klubit polak.

You may also like