Vriten nëntë palestinezë gjatë një sulmi izraelit në Bregun Perëndimor

by admin
Spread the love

Nëntë palestinezë, përfshirë një grua të moshuar, u vranë në një sulm ushtarak izraelit në Bregun Perëndimor, kanë informuar zyrtarët palestinezë.

Nga ministria e Shëndetësisë palestineze është paralajmëruar se situata është “kritike” në Jenin, ku ka shumë njerëz të tjerë të plagosur.

Reparti i fëmijëve në një spital lokal u godit nga gazi lotsjellës izraelit, tha ajo.

Ushtria izraelite publikoi pak detaje, por mediat izraelite thanë se kishin vepruar për të penguar “një sulm të madh” nga militantët.

Grupet militante palestineze Hamas dhe Xhihadi Islamik thanë se po luftonin me trupat izraelite në qytetin e pikës së zjarrit, ku ka pasur bastisje të vazhdueshme nga Izraeli.

Tensionet janë rritur kohët e fundit në Bregun Perëndimor.

Të paktën 29 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor deri më tani këtë vit, duke përfshirë militantë dhe civilë, shkruan BBC.


Top Channel

You may also like