Vrasja e një luani me nam – Shqip

by admin
Spread the love

Një nga luanët më të vjetër të Afrikës është vrarë nga barinjtë Maasai në Kenia, thanë të premten grupet e ruajtjes.

Luani mashkull 19-vjeçar u godit me shtiza për vdekje pasi hyri në një rrethim pranë parkut Amboseli në Kenia jugore, tha një zëdhënës i Shërbimit Kenia Wildlife (KWS).

Lunkito “ishte një luan i vjetër që kishte vështirësi në gjetjen e ushqimit…ai do të shkonte të kërkonte ushqim në park,” shpjegoi zëdhënësi.

Luanët në Afrikë zakonisht jetojnë 12-18 vjet në natyrë, sipas organizatës afrikano-jugore “Cats for Africa”.

Në vitin 2021, KWS prezantoi Lunkiton si “luftëtarin legjendar të maces” që mbrojti territorin e tij për një dekadë.

“Me një zemër të rënduar që ne ndajmë lajmin për vdekjen e Lunkitos (2004-23), luani mashkull më i vjetër në ekosistemin tonë dhe ndoshta në të gjithë Afrikën,” tha organizata keniane “Lion Guardians” në Facebook, duke e përshkruar atë si “Simbol i rezistencës dhe bashkëjetesës”.

Rreth 2,500 luanë jetojnë sot në Kenia, bazuar në regjistrimin e tyre të parë (dhe më të fundit deri më sot), i cili u zhvillua në vitin 2021.

Vitet e fundit, kafshët e egra kanë hyrë gjithnjë e më shumë në zonat e populluara në këtë vend të Afrikës Lindore, pasi zhvillim urban ka kufizuar ekosistemin e tyre. “Ne duhet të rrisim ndërgjegjësimin në mënyrë që të gjejmë një mënyrë për të mobilizuar në mënyrë që të mund t’i çojmë kafshët në parqet e natyrës,” tha Paul Ginaro.

Në korrik, një luan u arratis nga parku kombëtar i Nairobit dhe përhapi panik në periferitë jugore të kryeqytetit. Parku është vetëm shtatë kilometra larg qendrës së qytetit dhe kafshët që ikin atje shpesh përfundojnë duke u endur në këtë metropol prej 4 milionë banorësh. Në dhjetor 2019 një luan vrau një burrë jashtë parkut dhe në mars 2016 një tjetër sulmoi dhe plagosi një banor përpara se të vritej nga rojet. /tesheshi.com/

You may also like