Vlogeri përplas aeroplanin në male qëllimisht dhe hidhet me parashutë për një reklamë/ Rrezikon 20 vite burg

by admin
Spread the love

Një YouTuber ka pranuar se ka rrëzuar qëllimisht aeroplanin e tij për klikime në YouTube dhe është deklaruar fajtor për pengimin e një hetimi federal, njoftoi Departamenti i Drejtësisë i SHBA.

Trevor Jacob, një ish-snowboardist olimpik, përballet me 20 vjet burg pasi shkatërroi me qëllim një avioni të vogël, që u rrëzua në pyllin kombëtar Los Padres të Kalifornisë, në nëntor 2021.

Ai u tha hetuesve se avioni i tij humbi energjinë dhe se nuk e dinte se ku ishte rrënojat gjatë përplasjes, por hetuesit zbuluan se ai nuk bëri asnjë përpjekje për të thirrur kontrollin e trafikut ajror, për të rindezur motorin e tij ose për të kërkuar një vend të sigurt për t’u ulur.

Ai gjithashtu vendosi kamera të shumta video në pjesë të ndryshme të avionit dhe pajisi veten me një parashutë, videokamerë dhe shkop selfie.

Videoja e 29-vjeçares ka mbi 2.9 milionë shikime deri më sot. Një nga kamerat e shumta tregon se helika duket se ndalon së punuari, rreth një minutë pas videos.

Jakobi hap derën, duke u betuar dhe duke thënë se ka një motor jashtë dhe më pas hidhet nga avioni dhe hap një parashutë.

Kamerat në bordin e avionit kapin hedhjen e tij në Pyllin Kombëtar të Los Padres. Ai vazhdon të filmojë veten dhe pretendon se është pa sinjal telefoni, kështu që ecën për orë të tëra para se të shpëtohet në errësirë nga fermerët aty pranë.

Jacob pranoi më pas se ai shkatërroi pjesët e aeroplanit dhe i hodhi në kazanët plehrave.

Jacob kishte synim të përdorte videon, për një marrëveshje sponsorizimi me një kompani të paidentifikuar që prodhonte kuleta.

“I pandehuri kishte për qëllim të fitonte para duke promovuar portofolin në video që do të paraqiste”, thuhet në dokumentet e gjykatës.

​ Licenca e pilotit Jacobit u hoq gjithashtu nga Administrata Federale e Aviacionit, e cila përdori videon e Jacobit në YouTube si provë kundër tij. Zoti Jacob pritet të bëjë paraqitjen e tij fillestare në gjykatë në javët e ardhshme. Avokati i tij nuk ka komentuar ende për rastin.