Vendet muslimane, vendim për Afganistanin nën talebanë – Shqip

by admin
Spread the love

Vendet e Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OIC) njoftuan të dielën se do të zhbllokojnë qindra milionë dollarë financa afgane në bashkëpunim me OKB-në dhe do të krijojnë një fond donacionesh për të zbutur krizën e përkeqësuar humanitare.

OIC, e cila ka 57 anëtarë, vendosi në një sesion të jashtëzakonshëm në Islamabad se do të “fillojë negociatat me Kombet e Bashkuara” për të “zhbllokuar kanalet bankare dhe financiare dhe ndihmën humanitare”, raportoi AFP.

Kjo është konferenca e parë e madhe për Afganistanin që nga rënia e ish-qeverisë së mbështetur nga SHBA dhe talebanëve.

Që atëherë, vendet perëndimore kanë ngrirë miliarda dollarë ndihma. Shtetet e Bashkuara kanë bllokuar 9.5 miliardë dollarë asete të Bankës Qendrore afgane, ndërkohë që një dimër shumë i ashpër e pret vendin.

OKB-ja ka paralajmëruar vazhdimisht se Afganistani po përballet me një nga fatkeqësitë më të këqija humanitare në botë dhe Programi Botëror i Ushqimit (WFP) i frikësohet një “murtajeje urisë”.

Duke folur në hapjen e seancës, Ministri i Jashtëm pakistanez Shah Mahmood Qureshi paralajmëroi për “pasojat e rënda” të kolapsit ekonomik, duke përmendur urinë e rëndë, një fluks të ri refugjatësh dhe rritje të ekstremizmit.

“Ne nuk mund të injorojmë rrezikun e një kolapsi të plotë ekonomik,” paralajmëroi ai përfaqësuesit e vendeve anëtare të OIC, duke përfshirë homologun e tij taleban Amir Khan Muttaqi, si dhe të dërguarit nga Shtetet e Bashkuara, Kina, Rusia, Bashkimi Evropian dhe OKB-ja.

Asnjë vend nuk e ka njohur ende qeverinë talebane dhe dëshira e talebanëve nuk është përmbushur në një seancë të OIC-së. Po ashtu, edhe ministri i jashtëm është përjashtuar nga fotografimi zyrtar.

Megjithatë, Muttaqi theksoi se qeveria e tij ka “të drejtën e njohjes zyrtare”.

Pakistani, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë të vetmet që kanë njohur regjimin e kaluar taleban. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like