VARSHAVË – Polonia sugjeron bisedime shumëkombëshe për dërgimin e ”Leopard” në Ukrainë

by admin
Spread the love

VARSHAVË, 9 janar /ATSH-DPA/ – Polonia po inkurajon vendet e tjera që të formojnë një koalicion të gjerë për të furnizuar Ukrainën me tanke moderne, si Leopard, deklaroi zëvendësministri i Jashtëm Pawel Jablonski.

“Çështja po evoluon. Gjëja e parë është të zbulojmë se çfarë do të bëjnë aleatët tanë në vendet perëndimore”, deklaroi Jakub Kumoch, këshilltar për sigurinë i presidentit Andrzej Duda.

Polonia mund të jetë pjesë e një koalicioni të tillë, por ajo nuk do të lëvizë e vetme sepse nuk është në gjendje ta bëjë këtë’’, theksoi Kumoch.

Pas vendimit të qeverisë gjermane për të furnizuar Ukrainën me rreth 40 automjete luftarake të këmbësorisë Marder, zyrtarët gjithashtu vazhdojnë të diskutojnë nëse do të furnizojnë Ukrainën me tanke.

“Asnjë vend nuk po dorëzon tanke të rënda si Leopard 1 ose 2,” tha Lars Klingbeil në një intervistë me RTL/ntv të shtunën.

Gjermanët po dërgojnë Marders, një mjet luftarak këmbësorie dhe një bateri raketash Patriot pasi i rezistuan thirrjes së Kievit për muaj të tërë.

Njoftimi u bë në një deklaratë të përbashkët me Shtetet e Bashkuara javën e kaluar, pasi kancelari Scholz foli me presidentin amerikan Joe Biden. Por Scholz ka ndaluar së premtuari tanket e fuqishme Leopard, edhe pse disa në koalicionin e tij trepalësh qeveritar po rrisin presionin.

Një sondazh i kryer nga firma e sondazheve Insa për gazetën kryesore Bild zbuloi se 49% e të anketuarve përgjithësisht ishin kundër vendimit për aksionimin e Marders, ndërsa 40% pro.

Kur u pyetën për dërgimin e tankeve Leopard, 50% ishin kundër dhe 38% pro.   /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like