VAR dhe gjyqtarët nuk panë një lojtar, Juventusit iu anulua goli i rregullt – ky ishte momenti i gabimit ‘fatal’

Juventus dhe Salernitana luajtën 2:2 në raundin e gjashtë të Serie A.

Mysafirët kryesuan 2:0 në pjesën e parë me golat e Antonio Candreva në minutën e 18-të dhe Krzysztof Piatek, i cili shënoi nga pika e bardhë. Në vazhdim Juventus arriti të rikthehet. Fillimisht Gleison Bremer shënoi për 1:2 në minutën e 51-të dhe më pas pasoi një përfundim i jashtëzakonshëm.

Alex Sandro fitoi një penallti për Juventusin në minutën e 92-të, të cilën e priti Luigi Sepe nga Leonardo Bonucci. Megjithatë, Bonucci shënoi nga një top i kthyer për 2:2 në minutën e 93-të.

Dy minuta më vonë, klubi i Juves kaloi në avantazh me anë të Arkadiusz Milik pas një goditje nga këndi. Milik festoi golin duke hequr fanellën, për të cilën mori kartonin e dytë të verdhë nga gjyqtari Matteo Marcenaro.

Dhe ky ishte momenti kur eskaloi gjithçka dhe VAR hyri në lojë. Gjatë goditjes me kokë të Milik, Leonardo Bonucci ishte në prapavijë nga ku mori pjesë në aksion. Kur u vendos vija e VAR’it, Bonucci ishte në një pozicion jashtë loje me disa centimetra. Megjithatë, gjyqtarët italianë gabuan brutalisht. Ata nuk e panë Antonio Candreva të Salernitanas, i cili ishte tek këndi dhe mbajti në lojë ekipin e Juves.