Ushtria amerikane kryen sulme ndaj objekteve të grupit Houthi

by admin
Spread the love

Shtetet e Bashkuara kryen pesë sulme në zonat e Jemenit të kontrolluara nga grupi Houthi që mbështetet nga Irani, tha të dielën Komanda Qendrore e ushtrisë amerikane.

Komanda tha se goditi të shtunën për vetëmbrojtje tre raketa, një nëndetëse pa pilot dhe një anije pa pilot të shtunën.

“Është hera e parë që vërehet përdorimi nga grupi Houthi i një nëndetëseje pa pilot, që kur filluan sulme më 23 tetor,” tha CENTCOM në një postim në platformën X.

Komanda Qendrore tha se kishte arritur në përfundimin se raketat dhe anijet përbënin një kërcënim të menjëhershëm për anijet e marinës amerikane dhe anijet tregtare.

Sulmet e grupit Houthi në zonën e Detit të Kuq janë një nga treguesit e përhapjes së konfliktit në Lindjen e Mesme që kur shpërtheu lufta midis Izraelit dhe Hamasit pas sulmit vdekjeprurës të grupit militant palestinez ndaj Izraelit në 7 tetor.

Militantët Houthi, që kontrollojnë pjesët më të populluara të Jemenit, thonë se sulmet e tyre janë në solidaritet me palestinezët ndërsa Izraeli godet Gazën.
Por SHBA dhe aleatët e saj thonë se ata sulmojnë pa dallim dhe i konsiderojnë si kërcënim për tregtinë globale. Përballë dhunës në rritje në Detin e Kuq, linjat kryesore të anijeve e kanë shmangur përdorimin e kësaj rruge kritike tregtare, duke ndërmarrë udhëtime më të gjata rreth Afrikës.

Një gjë e tillë ka rritur kostot, duke rritur shqetësimet për një inflacion global, dhe duke privuar Egjiptin nga të ardhura kritike nga transporti në Kanalin e Suezit në Detin e Kuq./Voa


Top Channel

You may also like