Ushqimet që duhet konsumuar nëse keni probleme me fryrjen e barkut – Shqip

by admin
Spread the love

Fryrja e barkut mund të shkaktohet nga shumë gjëra, por kryesisht nga konsumimi i ushqimit dhe pijeve të rënda, apo nga ato me gaz.

P.sh. ushqimet e shpejta, pijet freskuese, madje edhe shumë perime mund të jenë të vështira për t’u tretur dhe të shkaktojnë probleme me fryrje të barkut.

Këto perime përfshijnë fasulet, qepët, brokolin, lakrën, etj.

Prandaj, në vend se t’i hani ushqimet e lartcekura, provoni t’i ndërroni ato provime me këto alternativa:

Asparagus

Asparagusi ka përbërës të cilët ndikojnë si baktere e shëndetshme në zorrë, gjë e cila ndihmon në procesin e sistemit të tretjes.

Xhenxhefili

Xhenxhefili njihet për vetitë antipezmatuese dhe të shërimit të problemeve me sistem të tretjes.

Avokado

Avokadot janë të mbushura me kalium – gjë që ndihmon në reduktimin e fryrjes së barkut. Veç tjerash, avokadot janë të mbushura me antioksidues.

Limoni

Shtoni lëng limonit në ujë për ta liruar fryrjen e barkut dhe problemet e tretjes.

Gjithashtu mundohuni t’i shmangni krejtësisht pijet me gaz

You may also like