UKRAINË / Në vijën e frontit shpresojnë se durimi do të shpërblejë

by admin
Spread the love

Gennadiy mund të gjendet i plagosur në spital, por ende po merr pjesë në kundërsulmin e shumëpritur të Ukrainës. Në një repart të mbushur me njerëz në një institucion mjekësor në Dnipro, komandanti nxjerr telefonin e celular për të zbuluar pamjet direkte të fushave të gjelbra dhe vijave të pemëve në një pjesë të re të kontestuar të frontit.

Edhe pse u plagos në një sulm artilerie gjatë natës midis 2 dhe 3 qershorit, ndërsa sulmet e Ukrainës në frontin jugor të Zaporizhias u shtuan, Gennadiy, 51 vjeç, thotë se kur i kërkohet ai shikon ekranin e telefonit për të ndihmuar ushtarët në terren. “Jam ende duke punuar, ende duke korrigjuar zjarrin e artilerisë,” thotë ai.

Është jashtëzakonisht e çuditshme të shikosh luftën e drejtpërdrejtë. Imazhet janë jashtëzakonisht jodramatike: një aparat fotografik që skanon pa pushim, fokusohet brenda dhe jashtë pemëve dhe shkurreve, duke pritur për lëvizje ose objektiva të papritura.

Një seri sulmesh në pika të shumta në frontin jugor më 5 qershor konsiderohet të ketë qenë pika e fillimit të një kundërofensive të shumëpritur të Ukrainës: një moment kritik në luftën afro 16-mujore, kur Kievi duhet të tregojë se ka një rrugë drejt fitores – sprapsja e pushtuesve rusë – duke përdorur armët e furnizuara nga perëndimi.

Gennadiy (ushtria e Ukrainës lejon që të përdoren vetëm emrat) dhe ushtarët e tjerë paraqesin një pamje paksa të ndryshme të një rritjeje graduale. “Një muaj më parë filluam të rrisim intensitetin e sulmeve tona,” thotë ai, duke përshkruar operacionet ku ai kishte vepruar me brigadën 114 rreth Novodarivkas, një fshat në frontin jugor, i shpallur i çliruar nga Ukraina më 4 qershor.

Përparimi ka qenë i matur, pranon veterani i plagosur, duke thënë se u deshën 10 ditë që ushtarët ukrainas të kapnin llogoret ruse në vijën tjetër të pemëve. “Pse u desh kaq shumë kohë për të marrë atë pozicion? Donim të minimizonim humbjet tona”, thotë ai, duke treguar vendndodhjen në fjalë në aplikacionin e hartës Deep State, i përdorur për të gjurmuar zhvillimet në vijën e frontit.

Komentet e tij mund të ndihmojnë në shpjegimin e disa prej realiteteve më të gjera. Në javët e fundit, njësitë dhe udhëheqësit ukrainas kanë njoftuar kapjen e një grushti fshatrash kryesisht të shkretë, që arrijnë në 6.5 km në pikën më të largët, në jug të Velyka Novosilkas. Fushat e hapura të Novodarivka janë afër, rreth 13 deri në 16 km në perëndim.

Spitali në Dnipro është një nga shumë vendet thellë prapa vijave të frontit, ku të plagosurit, pasi stabilizohen, vijnë për kirurgji të mëtejshme dhe rehabilitim. Burimet lokale thonë se objekti është mbushur me ushtarë të plagosur.

Megjithatë, ukrainasit nuk japin të dhëna të qarta për numrin e viktimave, edhe pse realiteti i zymtë është se presin të pësojnë më shumë humbje në luftë. Morali megjithatë mbetet relativisht i lartë edhe tek të plagosurit.

Në Novodarivka, ushtarët nuk të thonë nëse deri tani kanë qenë të përfshirë në kundërofensivë, megjithëse përshtypja e krijuar është se ata presin një urdhër për të hyrë me tanket e brigadës. Të gjitha pushimet janë anuluar. Grupi argumenton se kundërofensiva po shkon më mirë sesa mund të sugjerojë shkalla e ngadaltë e kapjes së fshatrave. “Nuk kam asnjë dyshim se do t’i mposhtim,” thotë një ushtar me nofkën Spielberg, “por nuk e di nëse mund të mbijetoj deri atëherë.” / The Guardian – Bota.al

You may also like