UKRAINË – Kievi: Fermerët polakë protestues derdhën grurë nga kamionët në kufi

by admin
Spread the love

KIEV, 12 shkurt /ATSH-DPA/- Ukraina ka reaguar me zemërim pas protestës së fermerëve polakë që derdhën grurë ukrainas nga kamionët në tokë në një pikë kufitare.

“Veprimi ishte i neveritshëm dhe i turpshëm”, tha kryetari i bashkisë së qytetit perëndimor të Ukrainës, Lviv, Andriy Sadovyi.

“Ukrainasit po ujitin me gjakun e tyre fushat ku rritet kjo kokërr. Vjelja e grurit në një fushë ku ka ndodhur një luftë është si puna e një miniere”, tha Sadovyi në Telegram.

Sadovyi i quajti fermerët polakë provokatorë pro-rusë.

Një shoqatë fermerësh polake publikoi dje një video që tregonte protestuesit duke hapur dërrasat e pasme të tre kamionëve ukrainas në mënyrë që një pjesë e ngarkesës së grurit të derdhej jashtë. Incidenti thuhet se ka ndodhur në territorin polak në pikën kufitare të Dorohuskut.

Ambasadori ukrainas në Varshavë, Vasyl Zvarych, u bëri thirrje autoriteteve polake që të ndërhyjnë. Agjencia e lajmeve PAP, më vonë raportoi se policia polake në qytetin e Chelm kishte filluar një hetim.

Fermerët polakë kanë protestuar në të gjithë vendin që nga e premtja e kaluar kundër politikës bujqësore të BE-së, por edhe kundër importimit të produkteve bujqësore të lira nga Ukraina.

Mendohet se janë rreth 1200 kamionë që duan të hyjnë në Ukrainë të bllokuar në anën polake të kufirit. Protestat e fermerëve dhe transportuesve nga Polonia kanë vazhduar në pikën kufitare prej disa muajsh. //a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like