Ukraina thotë se ka vrarë 1000 rusë, çfarë po ndodh pranë lumit Siversky Donets

by admin
Spread the love

Rusia besohet se ka humbur një batalion të tërë të trupave të saj në një përpjekje të dështuar për të kaluar lumin Siversky Donets. Lumi rrjedh nëpër rajonet Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore, të cilat kohët e fundit kanë qenë objektivi kryesor ushtarak i Rusisë, sipas BBC.

Megjithë humbjet në kalimin e lumit Siversky Donets, forcat e Moskës duket se po fitojnë në këtë zonë:

–Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se Rusia ka përqendruar pjesën më të madhe të përpjekjeve të saj ushtarake në Izyum dhe Severodonetsk, dy qytete afër vendndodhjes së kalimit të dështuar të lumit.

-Kreu i administratës ushtarake rajonale të Luhansk, Serhiy Haidai ths se trupat ruse kanë sulmuar Rubizhne dhe dy territore të tjera në periferi të Severodonetsk në një përpjekje për të rrethuar qytetin e madh.

-Forcat ruse ka të ngjarë të nisin një sulm në Severodonetsk në ditët në vijim, tha Instituti për Studimin e Luftës në analizën e tij të luftës.

-Ministria e Mbrojtjes thotë se forcat ruse janë tërhequr nga Kharkiv, në veri, dhe ka të ngjarë të rivendosen në lumin Siversky Donets për të zëvendësuar humbjet e trupave.

Eksperti i sigurisë dhe ish-ushtaraku i Mbretërisë së Bashkuar, Justin Crump tha se përpjekjet ruse për të kaluar urën kanë dështuar në “mënyrë spektakolare”. Por ai thotë se pretendimi i Ukrainës se më shumë se 1000 rusë janë vrarë është i mbivlerësuar.

Duke folur për BBC-në, CEO-ja i konsulencës së sigurisë Sibylline Ltd vlerëson se më shumë se 140-180 rusë janë vrarë. Ai shpjegon se 70 ose 80 automjete që thuhet se u shkatërruan në sulmin ukrainas, nuk kishin gjasa të ishin të mbushura me këmbësorë – por në vend të kësaj po përdoreshin për të dalë nga zona dhe për të vendosur ura ponton.

Rruga Press

Lexo lajme interesante

You may also like