Ukraina, Serbia paralajmërohet nga Kosova – Shqip

by admin
Spread the love

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka bërë një paralele mes situatës në Ukrainë dhe vendit të saj, duke akuzuar Serbinë se ka “shënjestruar atë që po synon Rusia në Ukrainë dhe Gjeorgji” në rastin e Kosovës.

Ajo po ashtu, në emisionin Rubikon tha se tendenca e Rusisë drejt destabilizimit nuk lidhet vetëm me Ukrainën por edhe me rajonin e Ballkanit.

Osmani beson se Serbia do ta mbështesë Rusinë në aksionin e saj në Ukrainë, por paralajmëroi Serbinë se në rast se “mendon të sulmojë Kosovën”, duhet ta dijë se do të përballet jo vetëm me ushtrinë dhe policinë e Kosovës, por edhe me ushtrinë e NATO-s.

“Ushtria e NATO-s ka mandat të plotë për të mbrojtur çdo pjesë të kufijve të Republikës së Kosovës, veçanërisht ato në veri”, tha gruaja në krye të shtetit të Kosovës. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like