“Uashingtoni i frikësohet një konflikti më të gjerë me Moskën”, The Times: Raketat amerikane do të dyfishojnë rrezen e artilerisë së Ukrainës

by admin
Spread the love

Shtetet e Bashkuara do të furnizojnë Ukrainën me sisteme të avancuara raketash që do të dyfishojnë rrezen e saj të artilerisë, pasi zyrtarët ukrainas paralajmëruan se ushtria e tyre rrezikohej nga forcat ruse në lindje.

Presidenti Biden njoftoi vendimin e tij për t’i ofruar Ukrainës sisteme të shumta raketash, duke thënë se ato do t’i lejojnë ukrainasit të “luftojnë në fushën e betejës dhe të jenë në pozicionin më të fortë të mundshëm në tryezën e negociatave”.

Sistemi i raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë, ose HIMARS, do të ketë një rreze veprimi prej rreth 48 miljesh, krahasuar me artilerinë më të avancuar të furnizuar nga Amerika, një sistem hauitzer me një rreze veprimi prej 18 miljesh.

Duke nënvizuar ndjeshmërinë e furnizimit të sistemeve të reja, udhëheqësve të Ukrainës iu kërkua garanci se nuk do të përdornin armët kundër objektivave brenda territorit rus, një lëvizje që Uashingtoni frikësohet se mund të provokojë një konflikt më të gjerë me Moskën.

Kremlini ka paralajmëruar tashmë se çdo vend që ofron armatime të avancuara për Ukrainën do të përballet me pasoja të ashpra, ndërsa Sergei Lavrov, ministri i jashtëm rus, pretendoi se Perëndimi tashmë ka “shpallur luftë totale” kundër Rusisë .

Ukraina beson se armë të tilla do të provojnë ndryshimin e lojës në rajonin lindor të Donbasit, ku konflikti është kthyer në një duel ndëshkues të sistemeve konkurruese të artilerisë që favorizojnë rrezen dhe fuqinë e zjarrit ruse mbi luftën më të shkathët ukrainase që mbajti rusët jashtë Kievit .

Uashingtoni po dërgon HIMARS, por nuk do të ofrojë municione me rreze më të gjatë veprimi që mund të gjuajë.

Ai do të zëvendësojë një version rus të teknologjisë më të ulët të përdorur aktualisht nga ukrainasit.

Ndryshe nga armët ruse të drejtuara me dorë, sistemi amerikan është një armë precize e drejtuar nga sateliti me fuqi të ngjashme shpërthyese me një bombë 500 lb të hedhur nga ajri.

Sistemi do t’i lejojë ukrainasit “të godasin më saktë objektivat kryesore në fushën e betejës”, shkroi Biden në editorialin e tij në New York Times .

Kjo sugjeron se sigurimi i sistemit synon të ndihmojë Ukrainën të shkatërrojë pozicionet e artilerisë ruse dhe të parandalojë avancimin e mëtejshëm të forcave ruse në Donbas.

Ukraina ka humbur vazhdimisht terren në betejën e dominuar nga artileria me forcat ruse që tani kanë nën kontroll më shumë se gjysmën e Severodonetsk, qyteti i fundit i madh i kontestuar në rrethin Luhansk të Donbasit. Rusia e ka nënshtruar qytetin ndaj një breshërie rraskapitëse artilerie në ndjekje të një fitoreje të rëndësishme simbolike.

Në fjalimin e tij të natës, Presidenti Zelensky paralajmëroi se fuqia luftarake e Moskës ishte në fuqinë “maksimale” rreth qytetit.

Pavarësisht fjalëve të ashpra nga Kremlini, Biden u përpoq të siguronte Putinin se Uashingtoni nuk po kërkonte të zgjeronte luftën. “Ne nuk po e inkurajojmë apo mundësojmë Ukrainën të godasë përtej kufijve të saj. Ne nuk duam ta zgjasim luftën vetëm për t’i shkaktuar dhimbje Rusisë”, ka shkruar ai. “Ne nuk kërkojmë një luftë midis NATO-s dhe Rusisë.”

Rruga Press

Lexo lajme interesante

You may also like