UASHINGTON – SHBA godet Jemenin e kontrolluar nga Houthi

by admin
Spread the love

UASHINGTON, 14 shkurt /ATSH-DPA/ – Ushtria amerikane ka shkatërruar edhe një herë një raketë të lëvizshme kundër anijeve të vendosura për t’u lëshuar nga militantët Houthi nga Jemeni në anijet në Detin e Kuq, njoftoi sot komanda ushtarake rajonale amerikane “Centcom”.

“Një raketë tjetër e lëshuar nga një zonë e kontrolluar nga Houthi në Jemen të martën në mbrëmje drejt Gjirit të Adenit u gjurmua nga marina amerikane, por nuk u kap pasi kishte të ngjarë të humbiste anijet në zonë dhe të përplasej në ujë të hapur”, tha “Centcom” në një postim në X, platforma e njohur më parë si Twitter.

Nuk ka raportime për të lënduar apo dëme në rajon.

Militantët Houthi të mbështetur nga Irani kanë shënjestruar vazhdimisht anijet tregtare në Detin e Kuq që nga fillimi i fushatës ushtarake të Izraelit në Rripin e Gazës, e cila filloi në tetor pas sulmeve të grupit militant palestinez Hamas.

Houthi tha se sulmet ndaj anijeve janë në përgjigje të luftës së Izraelit në Gaza dhe se anijet e ngarkesave të shënjestruara nga grupi janë dyshuar për lidhje me Izraelin.

Detet në brigjet e Jemenit janë ndër rrugët më të rëndësishme të anijeve në botë, që lidhin Oqeanin Indian me Detin Mesdhe nëpërmjet Kanalit të Suezit.

Gjithashtu, është lidhja kryesore tregtare për anijet e mallrave që drejtohen midis Evropës dhe pjesës më të madhe të Azisë, si dhe midis Evropës dhe rajonit të Gjirit të pasur me naftë.

Në përgjigje të sulmeve, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania e Madhe kryen disa sulme ushtarake kundër pozicioneve të Houthi në Jemen.//a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like