“Turqia ‘i ka hequr vizën’ Netanyahut”, Erdogan: Do t’i çojmë krimet izraelite të luftës në Gjykatën Penale Ndërkombëtare

by admin
Spread the love

Turqia ‘i ka hequr vizën’ liderin izraelit Benjamin Netanyahu dhe do të përpiqet ta sjellë Izraelin përpara Gjykatës Penale Ndërkombëtare për veprimet e tij në Gaza, tha të shtunën presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Duke folur me gazetarët në bordin e avionit presidencial ndërsa kthehej nga një udhëtim në Kazakistan, Erdogan e përshkroi kryeministrin Netanyahu si ” dikush me të cilin nuk mund të flasim më”, duke shtuar: “Ne e kemi lënë jashtë”.

Udhëheqësi turk ka qenë një kritik i zëshëm i veprimeve të Izraelit në Gaza, duke akuzuar javën e kaluar Jeruzalemin se ka shkuar përtej të drejtës së tij për të mbrojtur veten, dhe kryer atë që ai e përshkroi si “shtypje, mizori dhe masakër” në Gaza.

Të shtunën, Erdogan kujtoi një fjalim që bëri në një tubim të fundit pro-palestinez, gjatë të cilit ai njoftoi mbështetjen e Turqisë për “iniciativat që do të sillnin shkeljet e të drejtave të njeriut nga Izraeli dhe krimet e luftës në Gjykatën Penale Ndërkombëtare”.

Autoritetet tona përkatëse, veçanërisht Ministria jonë e Jashtme, do ta kryejnë këtë punë”, shtoi Erdogan, sipas medias shtetërore turke Anadolu.

Presidenti turk do të takohet me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken së shpejti, pasi diplomati i lartë amerikan shtoi një ndalesë në Turqi në turneun e tij të diplomacisë së anijeve në Lindjen e Mesme.

Izraeli nuk është anëtar i GJNP-së, një organ i cili u krijua në vitin 2002 për të sjellë drejtësi për ata që janë përgjegjës për krime kundër njerëzimit dhe gjenocid.


Top Channel

You may also like