Trump: SHBA duhet të shpëtohet nga Lufta e Tretë Botërore

by admin
Spread the love

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar mundësinë e shpërthimit të një lufte të tretë botërore nën udhëheqjen aktuale në Uashington, duke thënë se nëse zgjidhet ai do të ndryshojë kursin.

Duke folur në një eveniment të fushatës në SHBA, Trump theksoi se ai nuk kishte filluar ndonjë konflikt të ri gjatë presidencës së tij 2017-2021 dhe u zotua të punojë drejt rivendosjes së paqes, veçanërisht në Ukrainë, nëse fiton një mandat të dytë.

Trump pohoi se “dobësia dhe dështimi” i Joe Biden po e vendosnin SHBA-në në “rrezik të madh” dhe po “na zvarrisnin drejt Luftës së Tretë Botërore”, duke sugjeruar se ai i ka bërë më shumë dëm vendit sesa dhjetë presidentët më të këqij në historinë e SHBA-së së bashku.

“Ne kemi shumë probleme në këtë vend, për më tepër, ne mund të përfundojmë në Luftën e Tretë Botërore sepse kemi një udhëheqës të paaftë që nuk duhet të kishte qenë kurrë atje”, theksoi ai.

Në fillim të këtij muaji, republikani paralajmëroi gjithashtu se bota mund të zhytet në një luftë shkatërruese bërthamore për shkak të rënies mendore të supozuar të Biden. Duke folur me prezantuesin e Fox News, Sean Hannity, Trump sugjeroi se ndryshe nga liderët e Rusisë, Kinës dhe Koresë së Veriut, Biden “nuk është në krye të lojës së tij” dhe nuk ka qenë kurrë “llamba më e ndritshme” midis politikanëve amerikanë.

Trump paralajmëroi se një shkëmbim bërthamor mund të çojë në “zhdukje të botës” dhe theksoi se SHBA aktualisht ka një udhëheqës që është “i paaftë as ta diskutojë” këtë çështje.

Gjatë fjalimit të tij në Detroit, kandidati presidencial kritikoi gjithashtu administratën Biden për “shpërdorim parash në nivele të paparë më parë”, veçanërisht kur bëhet fjalë për mbështetjen e vazhdueshme financiare për Ukrainën dhe e quajti Volodymyr Zelenskyn “shitësin më të madh që ka jetuar ndonjëherë”.

“Sa herë që vjen në vendin tonë, ai largohet me 60 miliardë dollarë”, tha Trump, duke shtuar se sa herë që Zelensky merr para, ai menjëherë kërkon më shumë. “Kjo nuk mbaron kurrë,” theksoi ai dhe u zotua se do të “zgjidhet” çështja përpara se të marrë sërish detyrën si president.

Më parë, Trump ka deklaruar se konflikti në Ukrainë “nuk do të kishte ndodhur kurrë” nëse ai do të kishte qenë president në atë kohë dhe ka thënë se do të ishte në gjendje ta përfundonte atë “në 24 orë” nëse merr një mandat tjetër në nëntor. Megjithatë, ai nuk ka dhënë asnjë detaj se si do ta arrinte këtë qëllim.


You may also like