Trump “ia numëron” Bidenit – Shqip

by admin
Spread the love

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka nisur një sërë sulmesh ndaj presidentit Joe Biden, duke dënuar ashpër fjalimin e tij për gjendjen e kombit.

Ndërsa dhoma e Dhomës së Përfaqësuesve po zbrazej ​​ngadalë, ekipi i Trump postoi në Twitter një video të regjistruar paraprakisht të “përgjigjes” së tij ndaj gjendjes së kombit.

Trump akuzoi Biden se “na çoi në prag të Luftës së Tretë Botërore”, për shkak të menaxhimit të tij të luftës ruso-ukrainase dhe se pasardhësi i tij është “presidenti më i korruptuar në historinë amerikane”.

Në një video të regjistruar dy minutëshe “të zjarrtë”, Trump e përshkroi SHBA-në si një vend të rrethuar nga emigrantët në kufirin e tij jugor, të dëmtuar nga korrupsioni politik i administratës Biden dhe të rrënuar nga inflacioni.

Trump akuzoi Biden dhe “demokratët radikalë” për dështim në imigracionin dhe krimin, si dhe dënoi trajtimin e presidentit të çështjeve transgjinore.

“Administrata e tij po bën një luftë kundër fjalës së lirë. Ata po përpiqen të indoktrinojnë dhe sakatojnë fëmijët tanë. Ai po na çon në prag të Luftës së Tretë Botërore. Dhe mbi të gjitha, ai është presidenti më i korruptuar në historinë amerikane”, tha Trump.

Trump tha se miliona emigrantë pa dokumente “janë derdhur përtej kufirit tonë jugor” dhe se kartelet e drogës “po bëjnë miliarda dollarë në kontrabandë helmesh për të vrarë njerëzit tanë dhe fëmijët tanë”.

“Vrasësit e egër, përdhunuesit dhe kriminelët e dhunshëm po lirohen nga burgu për të vazhduar zbavitjen e tyre të krimit”, tha Trump.

Trump gjithashtu fajësoi Biden për inflacion të lartë dhe e akuzoi atë për “armatosje” të Departamentit të Drejtësisë kundër tij. /tesheshi.com/

You may also like