Trapatoni mbush 85 vjeç, e urojnë të gjitha ish-skuadrat, nuk mungon as Irlanda

by admin
Spread the love

“Gëzuar ditëlindjen Xhovani Trapatoni”. Përshëndetje që vijnë edhe nga Dublini, nga kombëtarja irlandeze, të cilën e ka trajnuar me shumë përzemërsi mes viteve 2008 dhe 2013 për stolin e fundit, përmes rrjeteve sociale për ditëlindjen e Trap, i cili sot mbush 85 vjeç.

Ndër të parët që dërgoi mesazhin, padyshim, Juventusi, i cili përveç fitoreve të panumërta kujton sesi me 596 stola Trapattoni është “trajneri me më shumë paraqitje në historinë e Juventusit”.

“Urimet më të mira për menaxherin e Scudetto-s që thyen rekordet”, ishte mesazhi i Interit, nën drejtimin e të cilit – ai fitoi trengjyrëshin në ’89 me 58 pikë nga 68 në dispozicion, në epokën me 18 skuadra të Serisë A, ku një fitore vlente dy pikë. “I dua shumë fushat e blerta dhe topin. U bëra trajner se nuk e imagjinoja dot veten askund tjetër”, është fraza e Trapattonit që kujton Interi.

Urimet më të mira nga ish-skuadrat e tjera, si Fiorentina, por edhe Bajern Mynih, që i bën homazhe me foton kur ngriti trofeun në Bundesligë, në ’97: “Gjithë të mirat për ju, Mjeshtër!”

PANORAMASPORT.AL

You may also like