Trajneri shqiptar Fadil Kqiku kampion me hendbollistët e Bayern Mynihut

by admin
Spread the love

Të dielën e kaluar, lojtarët e Bayernit ishin mysafirë në TSV Milbertshofen të vendit të tretë

Në një orë të pazakontë të dielën në orën 17:00, skuadra e trajnerit shqiptar Fadil Kqiku ishte e shqetësuar për sigurimin e kampionatit dhe që më herët ngjitjen në ligën kombëtare. Java e fundit e stërvitjeve shkoi mirë dhe ekipi ka mundur të përgatitej siç duhet për ndeshjen. Fizioterapeuti A. Krasniqi bëri gjithçka që lojtarët e lënduar të jenë sërish në formë. Trajneri Fadil Kqiku kishte në dispozicion një skuadër thuajse të plotë. Me përjashtim të T. Pieper dhe kapitenit M. Karaköcek, të gjithë lojtarët u kthyen në ekip.

Ndeshja është nisur në kohë nga skuadra e I. Lukac dhe T. Mengedoht. Mikpritësit e nisën lojën mjaft të përqendruar dhe të motivuar dhe u brohoritën nga një turmë mbresëlënëse vendase. Lojtarët e Bayernit e hapën mbrëmjen përmes D. Ramspott në minutën e dytë të lojës në 0:1. Megjithatë, lideri i kampionatit e nisi me një fillim të dobët. Gabimet teknike u shtuan në minutat e para, duke i dhënë vendasve një fillim shumë të lehtë. Një ecuri 4:0 nga Milbertshofen e detyroi trajnerin Kqiku të thërriste një pushim të hershëm në minutën e 11-të të lojës. Kjo pati efekt dhe rezultati u zvogëlua në 4:3 në minutën e 12. Mbrojtja nuk funksionoi në mënyrë optimale as në prapavijë.

Lojtarët e Bayernit dolën shumë më mirë në 30 minutat e dytë sesa në pjesën e parë. Skuadra e mesme M. Maas dhe S. Heimes mundën të përdornin më shumë boshllëqe në mbrojtjen kundërshtare dhe të dy shënuan të 5 golat e Bayernit për të vazhduar – 14:13 në minutën e 41-të të lojës. Mbrojtja u bashkua shumë më mirë në prapavijë dhe skuadra vendase ishte në gjendje të përfundonte vetëm nga jashtë. Skuadra e portierëve të Bayernit, shumë më e dobët sot, nuk kishte akses në repertorin e gjuajtjeve të krahut të djathtë për pjesë shumë të mëdha. Në minutën e 46-të, bavarezët arritën të barazojnë në 16:16 me një pezullim të T. Carstens. Mirëpo, një pakicë e drejtpërdrejtë e mysafirëve humbi me – 2 dhe ju duhej të riktheheni – 18:16 në minutën e 49. Loja mbeti jashtëzakonisht emocionuese dhe e ngushtë. Lojtarët e Bayernit tani gjithnjë e më shumë luanin 1 me 1 në pozicionet e gjysmës ose 2 me 2 në mes. Në minutën e 55-të D. Ramspott shënoi epërsinë e parë për Bayernin në 20:21. Por Milbertshofeners hodhën gjithçka në ekuilibër dhe ishin në gjendje të barazonin epërsinë e S. Heimes dhe D. Rampsott përsëri dhe përsëri. Pas një gabimi të Bayernit, Milbertshofen kaloi në epërsi 24:23 dyzet sekonda para bilbilit të fundit. Salla u tërbua. S. Heimes përdori sërish pezullimin e vrapuesit të rrethit dhe arriti të barazojë në 24:24. Kishte 17 sekonda për të luajtur. Portieri Almin Bojiç ishte aty në kohën e duhur dhe shpëtoi një gjuajtje nga vendasit në 5 sekonda para përfundimit. Megjithatë, pasimi i mëposhtëm kundërsulmi me shpejtësi ndaj S. Heimes u hodh dhe kështu mbeti rezultati 24:24 në sallën Milbertshofen.
Skuadra mysafire kërkoi gjithçka nga lojtarët e Bayernit sot dhe u përshtat me lëvizjet e Bayernit dhe lojtarët kryesorë sa më mirë që mundej. Por skuadra tregoi zemër dhe dha gjithçka në minutat e fundit për të arritur herët objektivin e sezonit. Në fund mjaftoi pika e fituar për të bërë të qartë kampionatin dhe kësisoj ngjitjen në ligën kombëtare! Mendimi i shkurtër i autorit: Një arritje e mahnitshme, burra! Jam jashtëzakonisht krenar për arritjen tonë!!!

Megjithatë, duke qenë se ky nuk është fundi i sezonit dhe Malle është ende pak larg, duhet të vazhdohet puna për të siguruar që kjo ishte pika e vetme që u humb.
Kryesis e klubit janë të kënaqur me arritjen e suksesit për ngritjen në një ligë më lartë. Pese xhiro pa përfunduar sezoni, ekipi është ngritur në një ligë më lartë dhe ka siguruar titullin.

Trajneri Fadil Kqiku shprehet mjaft i kënaqur dhe krenar, duke premtuar reultate edhe më të mira në vazhdim. (Shtegu.com)

You may also like