Tottenham bën autokritikë, goleadë në “Elland Road” dhe zhyt Leeds në krizë

Tottenham është rikthyer tek fitorja në kampionatin anglez, pasi ka mposhtur bindshëm në “Elland Road” Leedsin me rezultatin e pastër 4-0.

“Gjelat” kanë mbyllur shumë shpejt këtë sfidë, pasi kanë arritur të shënojnë tre gola, pa u luajtur akoma 30 minuta lojë. Doherty ka zhbllokuar ndeshjen, Kulusevski shënon një supergol, ndërsa kapiteni Harry Kane vulos avantazhin e trefishtë në pjesën e parë.

Tottenham dominon edhe në fraksionin e dytë dhe arrin të shënojë edhe golin e katërt në minutat e fundit të sfidës me koreanin Heung-Min Son.

Pas polemikave të ditëve të fundit (kujtojmë deklaratat e Contes) duket se është rikthyer qetësia tek Tottenham, që falë këtij suksesi ngjitet në kuotën e 42 pikëve në renditjen e Premier League.

Vazhdon seria e rezultateve negative të Leeds, që pëson humbjen e 4-t radhazi në kampionat dhe i afrohet frikshëm zonës që të zbret në kategorinë inferiore. / Oversport.tv