Tirana monitorohet nga ajri, masa të shtuara sigurie në prag të samitit të BE

by admin
Spread the love

Autoritetet po monitorojnë edhe nga ajri mbarëvajtjen e masave të sigurisë, të cilat janë ndërmarrë në mënyrë që të shmangen incidentet e mundshme ditën e nesërme, por edhe pasditen e sotme pasi një pjesë e liderëve europianë mbërrijnë sot në Tiranë.

Zona më e nxehtë është ajo rreth stadiumit të “Air Albania”, ku zyrtarët e lartë do të akomodohen dhe ku do të zhvillojnë mbledhjen ditën e nesërme.

Siparin e mbërritjes për të marrë pjesë në samit e ka hapur kryeministri kroat Andrej Plenkovi? dhe Charles Michel, president i Këshillit Europian.

Sot pasdite dhe gjatë darkës pritet të mbërrijnë; Presidenti i Hungarisë, presidenti Qipros, presidenti i radhës i Bosnjë- Hercegovinë, presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, Komisioneri për Zgjerimin e BE, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, kryeministri Portugalisë dhe kryeministri i Irlandës.

Janë 44 delegacione që do të formojnë këtë samit, i cili do të mbahet nesër nga ora 10:00, samit ky i pari që do të zhvillohet në Tiranë.

The post Tirana monitorohet nga ajri, masa të shtuara sigurie në prag të samitit të BE appeared first on Lajme.al.

You may also like