Thikë një fyt një lideri opozite – Shqip

by admin
Spread the love

Udhëheqësi i opozitës së Koresë së Jugut u sulmua me thikë gjatë një konference për shtyp në qytetin e Busanit, njoftoi agjencia e lajmeve Yonhap.

Lee Jae-myung, i cili humbi ngushtë zgjedhjet presidenciale të 2022, u godit me thikë në anën e majtë të qafës të martën në mëngjes.

Personi që e ka sulmuar është arrestuar në vend. Lee u dërgua në spital rreth 20 minuta pas sulmit dhe deri atëherë ishte i vetëdijshëm.

Sulmuesi, i cili dukej se ishte në të 50-at ose të 60-at e tij, iu afrua Lee-t për një autograf, përpara se papritmas të hidhej përpara për ta goditur me thikë.

Videot e sulmit të postuara në mediat sociale tregojnë se Lee fillimisht u rrëzua në turmë dhe më pas bie në tokë ndërsa disa njerëz përpiqen të kapin sulmuesin. Fotot tregojnë Lee të shtrirë në tokë me sy të mbyllur, ndërsa dikush i shtyp një shami rreth qafës për të ndaluar gjakderdhjen.

Politikani 59-vjeçar drejton Partinë Demokratike të Koresë. Ai nuk është aktualisht anëtar i legjislaturës së Koresë së Jugut, por pritet të kandidojë për një vend në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme, të cilat do të mbahen në prill 2024.

Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2022, ai humbi me një diferencë prej 0.73% të votave ndaj presidentit aktual Yoon Suk-yeol. Ai pritet të jetë kandidat në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në 2027.

Kush është Lee Jae-myung

Lee, një ish-punëtor dhe ish-guvernator i provincës Gyeonggi, vendi më i populluar i Azisë Juglindore, është vlerësuar me propozimin e ideve të pashembullta për Korenë e Jugut, të tilla si krijimi i të ardhurave minimale të garantuara për qytetarët e saj, ose ofrimi i uniformave shkollore falas. Por kandidimi i tij u dëmtua nga skandale të ndryshme.

Ai është akuzuar, ndër të tjera, për shit-blerje pronash të cilësuara si ligjshmëri të dyshimtë. Thashethemet helmuese e çuan atë në marrëdhënie me njerëz të botës së krimit, ndërsa gruaja e tij akuzohej për shpërdorim të paligjshëm të parave publike.

Në shtator 2023, z. Li iu shmang arrestimit në minutën e fundit pasi një gjykatë refuzoi kërkesën e prokurorisë për t’u caktuar në paraburgim përpara akuzës për korrupsion.

Ai akuzohet në mënyrë të veçantë për një rast të transferimit të paligjshëm të një shume prej 8 milionë dollarësh në Korenë e Veriut nga një kompani private e vendit të tij dhe se ai ishte përgjegjës për një humbje prej 15 milionë dollarësh të shkaktuar në ndërmarrjen

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Seok-gil shprehu  “shqetësimin e tij të thellë” pas sulmit “të papranueshëm” me thikë në Busan kundër kreut të Partisë Demokratike të opozitës, Lee Jae-myung, njoftoi agjencia kombëtare e lajmeve e Koresë së Jugut Yonhap, duke cituar një deklaratë për shtyp nga shërbimet e tij.

Presidenti Yun shprehu “shqetësimin e tij të thellë për sigurinë e Lee Jae-myung kur ai u informua për sulmin”, sipas një deklarate të nënshkruar nga zëdhënësja e presidencës. “Z. Yun theksoi se shoqëria jonë nuk duhet të tolerojë kurrë akte të tilla dhune, pavarësisht rrethanave”, thuhet në tekst. /tesheshi.com/

You may also like