“The Guardian”: Shqipëria mes tete vendeve më të bukura natyrore të zbuluara në 2023

by admin
Spread the love

TIRANË, 16 dhjetor /ATSH/ Nga një arkipelag finlandez në një liqen të qetë në Shqipëri, ekspertët tanë të udhëtimeve kanë zbuluar plazhe të bukura, qytete të gjalla dhe vende të egra atmosferike, shkruan “The Guardian”.

Tingujt dhe pamjet e Liqenit të Ohrit, Shqipëri

Udhëtimi ynë i verës 2023 na çoi në një turne në Shqipëri.

Tirana na pëlqeu shumë, Berati dhe Gjirokastra historike na magjepsi por ne u relaksuam pranë plazhit të Himarës.

Lini i vogël në rajonin e Korçës, në Shqipërinë lindore, ishte ndoshta vendbanimi më i vjetër i banuar në Evropë, që daton 6000 vjet para Krishtit, ai që pushtoi plotësisht zemrat tona.

Akomodimi ynë në brigjet e liqenit të Ohrit ofronte pamje të mahnitshme.

Ushqime të shijshme të gatuara në shtëpi, duke përfshirë troftën e shijshme të restorantit të Ohrit të kapur nga pronari, e cila shërbehej në tarracën me pamje nga liqeni nga ku dëgjoheshin tingujt e një kori bretkosash të zhurmshme.

Revista e përditshme britanike “The Guardian” e ka renditur Shqipërinë mes tete vendeve më të bukura natyrore të zbuluara në vitin 2023.

1-Ishulli Tove Jansson, Finlandë
2- Liqeni i Ohrit, Shqipëri
3-Wrocław, Poloni
4- Tbilisi, Gjeorgji
5-Galicia, Spanjë
6- Volos, Greqi
7-Essaouira, Marok
8- Lake District, Angli //a.i/

 

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like