Telefonata Biden-Putin, reagon Rusia: Ishte “biznesore”

by admin
Spread the love

Ndihmësi presidencial rus Yury Ushakov e përshkroi telefonatën midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe Presidentit rus Vladimir Putin si “të ekuilibruar dhe biznesore”, por ai tha se Shtetet e Bashkuara dhe Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut nuk kishin arritur të trajtojnë shqetësimet kryesore të sigurisë së Rusisë.

Ushakov tha se biseda, e cila zgjati pak më shumë se një orë, “u zhvillua në një atmosferë histerie rreth pushtimit të supozuar të afërt rus të Ukrainës nga zyrtarët amerikanë, të gjithë e dinë këtë”.

Ushakov shtoi: “Presioni rreth temës së pushtimit u krye në mënyrë të koordinuar dhe histeria ka arritur kulmin”.

Sipas Ushakov, Biden i tha Putinit se ishte “i përkushtuar në rrugën diplomatike dhe kishte paraqitur një sërë konsideratash që ai i sheh si adresimin e shumë shqetësimeve të Rusisë”.

Por, shtoi Ushakov, Putin tha se Perëndimi kishte injoruar shqetësimet kryesore të sigurisë së Rusisë, duke thënë se SHBA dhe aleatët e saj kishin “pompuar” Ukrainën me armatime të reja dhe duke inkurajuar provokime nga forcat ukrainase në rajonin e Donbasit dhe në Krime.

Lexo lajme interesante

You may also like