Telashet “antisemitike” të presidentes së Harvardit – Shqip

by admin
Spread the love

Presidentja e Harvardit, Claudine Gay mohoi dje me forcë akuzat për plagjiaturë gjatë karrierës së saj akademike, mes zhurmës në SHBA pas depozitimit të saj të diskutueshëm përpara një komiteti të Kongresit mbi rritjen e antisemitizmit në universitetet amerikane.

Në një deklaratë për Boston Globe të hënën, Gay mbrojti njohuritë e saj akademike dhe integritetin e punës së saj, duke thënë se ajo gjithmonë ka punuar shumë për të siguruar që të përmbushte standardet më të larta.

Akuzat e reja kundër akademikes erdhën nga dy blogerë, Christopher Ruffo dhe Christopher Brunet, të cilët akuzuan Gay për plagjiaturë në disertacionin e saj të doktoraturës në vitin 1997. Në mënyrë të veçantë, dy blogerët pretenduan se ajo, një mendinmtare politike, përdori fraza fjalë për fjalë nga studimet e autorëve Laërence Lobo dhe Franklin Gillian, si dhe të akademikes Carol Swain.

Vlen të përmendet se një nga njerëzit e mësipërm, profesori i Harvardit, Lawrence Lobo, i tha Boston Globe se ai beson se puna e tij dhe e kolegut të tij u pranua në mënyrë eksplicite në tezën e Gay, kështu që nuk i interesojnë këto lloj pretendimesh.

Akademikja Carol Swain, nga ana e saj, tha në një postim në Twitter: “Sapo mësova për analizën e punës së Claudine Gay dhe akuzat për plagjiaturë. Nuk i kam lexuar artikujt apo librat në fjalë. Megjithatë, dy gjëra vijnë në mendje: së pari, shprehja se imitimi është forma më e sinqertë e lajkatimit dhe së dyti, fakti që komisioni, recensentët dhe kolegët e Dr. Gay duhet t’i kishte identifikuar këto shkelje të supozuara.”

Kujtohet se, pas dorëheqjes së papritur të shtunën e presidentes së Universitetit të Pensilvanisë (UPenn) Elizabeth Magill për shkak të akuzave për antisemitizëm në universitetet amerikane, presioni politik si nga SHBA ashtu edhe nga Izraeli po rritet në kurriz të saj.

“Ky është vetëm fillimi i betejës kundër pushtimit korruptues të antisemitizmit që po shkatërron institucionet më të ‘rrrumbullakosura’ të arsimit të lartë në SHBA,” tha Elise Stefanik, një republikane e New York-ut.

Të tre president universitetesh u kritikuan për dëgjimin e tyre të 5 dhjetorit përpara një komiteti të Kongresit në lidhje me rritjen e akteve antisemite në universitetet amerikane.

Në një atmosferë të tendosur, tre presidentët iu përgjigjën pyetjeve të Stefanik për pesë orë. Ajo u bëri presion tre drejtuesve të universiteteve, duke i pyetur nëse thirrjet e studentëve pro-palestinezë për një “intifada” fshehin pas tyre një thirrje “për gjenocid kundër hebrenjve në Izrael dhe në botë”.

Në fund të seancës, Stefanik këmbënguli, duke pyetur nëse thirrja për gjenocid hebre shkelte kodin e sjelljes së universitetit për ngacmimet.

Tre presidentët nuk pranuan t’i quanin këto thirrje si ngacmim dhe vunë në dukje se kjo varet nga “konteksti” dhe nëse kjo përkthehet në sjellje apo veprime kriminale. Ata të gjithë mbrojtën lirinë e fjalës.

“Nuk varet nga konteksti, përgjigja është ‘po’ dhe prandaj duhet të jepni dorëheqjen. Këto janë përgjigje të papranueshme”, theksoi Stefanik.

Të premten, Gay shprehu “keqardhjen” e saj që komentet e saj kishin shkaktuar më shumë “dhimbje dhe mërzitje”, ndërsa Magill publikoi një video duke kërkuar falje pasi një donator kërcënoi se do të tërhiqte një donacion prej 100 milionë dollarësh për UPenn.

Nga ana e tij, Komiteti i Arsimit i Dhomës së Përfaqësuesve nisi një hetim të enjten për “antisemitizmin endemik” në universitete.

Në Izrael, të cilin Uashingtoni e mbështet ushtarakisht dhe diplomatikisht, Netanyahu denoncoi dje “një valë të madhe antisemitizmi në SHBA, që vjen nga e majta dhe arrin në të djathtë, me një rritje të madhe në universitete”.

“E rëndësishme është që miqtë dhe liderët e komunitetit hebre të ngrihen kundër këtij antisemitizmi. Ka vetëm një mënyrë për të luftuar: me nder dhe krenari, pa ulur kokën, por duke shkuar në kundërsulm”, u theksua në një deklaratë. /tesheshi.com/

You may also like