Të shtunën pasdite priten reshje të rrëmbyeshme shiu në Maqedoni

by admin
Spread the love

Deri të shtunën do të mbajë mot shumë i nxehtë me temperaturë mbi mesatare dhe mesatare, ndërsa të shtunën me erë të fortë jugore. Nën ndikimin e një fronti atmosferik të shtunën pasdite dhe në orët e natës moti do të jetë e paqëndrueshëm me reshje të rrëmbyeshme dhe bubullima.

Siç paralajmërojnë nga DPHM, në vende të caktuara do të ketë mot të keq me reshje intensive shiu për një kohë të shkurtër (mbi 20 l/m2 për 6 orë), erë e fortë, shkarkime elektrike më intensive dhe kushte për paraqitje të breshërit.

Nga e diela do të vijojë mot më i freskët me erë mesatare, kohë pas kohe të fortë nga drejtimi perëndimor dhe veriperëndimor.

Nga DPHM rekomandojnë që në rast të shkarkimeve elektrike qytetarët të jenë më të kujdesshëm dhe të mos qëndrojnë në hapësira të hapura dhe nën pemë të vetmuara.

You may also like