“Të lumtur që Scholz mbajti fjalën”, Meta: Procesi i Berlinit, gjithëpërfshirës! I vetmi që përafron rajonin me BE

by admin
Spread the love

Kreu i PL, Ilir Meta u shpreh se ishte i kënaqur me marrëveshjet e nënshkruan dje në samitin e Berlinit.

Ai ka shtuar se Procesi i Berlinit është i vetmi proces që mund të përafrojë më shumë Ballkanin Perëndimor me Bashkimin Europian.

“Kemi shprehur vendosmëri që procesi i Berlinit, proces që mund të sjellë përparimin bashkëpunimit rajonal dhe përafrimit të rajonit me BE. Kjo u provua dje me 3 marrëveshjet e nënshkruara. Jemi të lumtur që Scholz mbajti premtimet e tij. Shumë e rëndësishme të vijohet përmes Procesit të Berlinit, si proces gjithëpërfshirës, me kuadër të qartë europianizues. Çdo drejtim tjetër nuk është asgjë veç humbje kohe”, tha ai.

Lexo lajme interesante

You may also like