SUEDI – Mbi 1 000 makina të bllokuara në autostradë, pas temperaturave minus 43,6 gradë Celsius

by admin
Spread the loveSTOKHOLM, 4 janar /ATSH-ANSA/ – I ftohti i madh nga Arktiku po e vë në provë Suedinë Jugore, ku qindra makina janë bllokuar nga dëbora për më shumë se 10 orë në autostradën E22, siç raporton “Sveska Dagbladet”.

Gjatë natës temperatura në Kvikkjokk në Lapland ra në minus 43,6 Celsius.

Kjo nuk ishte parë që prej 25 vitesh.

I ftohti ekstrem, stuhitë e dëborës dhe erërat e forta shkaktuan ndërprerje të transportit dhe mbylljen e shkollave në disa pjesë të Skandinavisë.

Motoristët kanë mbetur të bllokuar për gati 24 orë, disa pa ushqim dhe ujë.

Vlerësohet se rreth 1 000 automjete u bllokuan në autostradën E22 në jug të Suedisë, midis Horbyt dhe Kristiansandit./ /a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.


Artikulli paraprakNisën kurset falas te TUMO për të gjithë fëmijët dhe të rinjtë e pasionuar pas teknologjisë


You may also like