Sot takimi i Ohrit – Janë planifikuar një sërë takimesh – Shqip

by admin
Spread the love

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovçaevski, sot më 18 mars 2023 në Ohër, është nikoqir i takimit të nivelit të lartë të dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Bisedimet zhvillohen nën patronazhin e Bashkimit Evropian, ndërsa “në rol kryesor” janë Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, njofton Klan Maqedoni.

Në kuadër të agjendës së kryeministrit Kovacevski, mbrëmjen e 17 marsit 2023 (e premte), ai pati një takim me Përfaqësuesin Special të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor dhe Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit, Gabriel Escobar dhe ambasadorin e SHBA-së në Maqedoninë e Veriut. , Angela Ageler.

Para fillimit të dialogut, kryeministri Kovaçevski do të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri dhe Zëvendëspresidentin e Komisionit Evropian, Josep Borrell, si dhe me Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialogun Prishtinë-Beograd dhe për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak. Janë planifikuar edhe takime kokë më kokë me presidentin e Serbisë dhe me kryeministrin e Kosovës./KlanMacedonia

You may also like