skenari i tmerrshëm i një konflikti ushtarak – Shqip

by admin
Spread the love

Kremlini tha të enjten se qëllimi i shpallur i Ukrainës – kthimi i Krimesë nën kontrollin e saj – përbën një “kërcënim të drejtpërdrejtë’ për Rusinë, raportoi AFP, duke kujtuar se Rusia aneksoi gadishullin në vitin 2014 dhe se marrëdhëniet midis dy vendeve kishin arritur në një pikë të nxehtë.

Rreziku i konfliktit të armatosur në Ukrainën juglindore është jashtëzakonisht i lartë dhe Rusia është gjithnjë e më e shqetësuar, tha Moska të enjten ndërsa pjesa tjetër e botës pret me padurim rezultatin e ngjarjeve në rajonin e Donbasit të shkatërruar nga lufta.

Duke folur me gazetarët të enjten, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov konfirmoi “tensione të larta në Ukrainën lindore”.

Jemi jashtëzakonisht të shqetësuar”, ka shtuar Peskov. “Ne e shohim këtë si një kërcënim të drejtpërdrejtë për Rusinë”, u tha ai gazetarëve.

Deklaratat e Peskov vijnë një ditë pasi një zëdhënëse e ministrisë së jashtme ruse tha se Kievi “po rriste ndjeshëm vendosjen e forcave ushtarake në rajon”.

“Sipas disa raporteve, ka 125,000 ushtarë. Nëse dikush nuk e di, kjo është gjysma e të gjithë ushtarëve të tyre të armatosur,” tha Marija Zaharova të mërkurën.

“Mundësia e veprimit ushtarak ukrainas në pjesën lindore separatiste të vendit mbetet e lartë”, tha Peskov, duke shtuar se provokimet po bëhen më të shpeshta në vijën e demarkacionit dhe se Rusia ishte “shumë e shqetësuar”.

Tensionet në kufirin ruso-ukrainas janë rritur javët e fundit. Victoria Nuland, Zëvendës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Politike, paralajmëroi Rusinë që të mos bëjë asnjë lëvizje që mund të destabilizojë Ukrainën, dhe veçanërisht të mos planifikojë asnjë veprim ushtarak.

“Nëse Rusia vendos të ndërhyjë ushtarakisht, ne paralajmërojmë se do të përballet me sanksione të paprecedentë ekonomike”, tha Nuland.

Peskov, nga ana tjetër, vazhdon të insistojë se kjo është “histeri perëndimore” dhe thotë se vendosja e forcave ushtarake ruse në territorin e saj nuk duhet të interesojë askënd.

Në të njëjtën kohë, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Evropa mund të kthehet në një situatë të konfrontimit ushtarak dhe NATO, thotë ai, refuzon plotësisht të dëgjojë të gjitha propozimet ruse për të de-përshkallëzuar tensionet.

Duke folur në Stokholm, i cili pret një takim të Këshillit Ministror të OSBE-së, Lavrov theksoi se Moska dëshiron të përmirësojë “stabilitetin strategjik” në kontinent, i cili sipas tij po “gërryhet me shpejtësi”.

“NATO refuzon të marrë në konsideratë propozimet tona për të ulur tensionet dhe për të parandaluar incidente të rrezikshme,” tha Lavrov, duke akuzuar Aleancën e udhëhequr nga SHBA për refuzimin e një debati konstruktiv.

“Përkundrazi, infrastruktura ushtarake e Aleancës po i afrohet kufijve të Rusisë… Skenari i tmerrshëm i konfliktit ushtarak po kthehet”, tha Lavrov. /tesheshi.com/

 

 

Lexo lajme interesante

You may also like