SIDNEJ – Morrison ish-kryeministri i parë australian ndaj të cilit ngrihet mocion mosbesimi

by admin
Spread the love

SIDNEJ, 30 nëntor /ATSH-DPA/ – Scott Morrison është bërë ish-kryeministri i parë australian, ndaj të cilit u ngrit një mocion mosbesimi nga parlamenti për dështimin e fshehjes së posteve shtesë ministrore të marra padrejtësisht.

Gjatë pandemisë, politikani konservator kishte marrë fshehurazi pesë poste të tjera ministrore përveç atij të kryeministrit, pa informuar publikun apo kabinetin e tij.

Që nga publikimi i lajmeve në gusht, ka pasur thirrje të përsëritura që Morrison të kërkojë falje publike dhe të largohet si ligjvënës.

Parlamenti miratoi sot mocionin e mosbesimit me 86 vota kundër 50 kundër.

Sipas mediave australiane, votimi ishte thjesht simbolik dhe nuk ka pasoja ligjore.

Morrison mbrojti sot përsëri veprimet e tij dhe refuzoi të kërkonte falje duke argumentuar se emërimet sekrete ishin një masë e nevojshme në një kohë krize dhe duke akuzuar qeverinë aktuale për përfshirje “në politikën e ndëshkimit dhe asgjë më pak”.

Nga marsi 2020 deri në maj 2021, Morrison ishte në kontroll të ministrive të Shëndetësisë, Financave dhe Punëve të Brendshme, ndër të tjera, ndërsa kufijtë e Australisë u mbyllën dhe vendi ishte i izoluar nga pjesa tjetër e botës për të frenuar përhapjen e koronavirusit./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like