Si të ruani shkëndijat në lidhje edhe pas shumë vjetësh

by admin
Spread the love

Nëse jeni në një lidhje të gjatë me shumë mundësi pasioni dhe shkëndija që kishit në fillim janë shuar.

Ju keni kaluar shumë zënka, vështirësi, situata të bukura dhe monotoni në lidhjen tuaj sa me kalimin e kohës, edhe vete lidhja kthehet në një rutinë. Sigurisht një darkë romantike apo një udhëtim së bashku mund të ndez përkohësisht shkëndijën, por si ta mbani atë ndezur edhe kur mungojnë mbrëmjet në plazhe apo argëtuese dhe jeni thjeshtë ju të dy në jetën e përditshme.

Ja 10 këshilla si të ndizni dhe ruani sërish emocionet dhe shkëndijat në një lidhje.

Bëni diçka të re çdo javë – Hapi i parë në mbajtjen e shkëndijë gjallë është të dish se çfarë do të thotë “shkëndija” për ju. Është e mundshme që ajo që ju bën të ndiheni të dashur dhe të vlerësuar është ndryshe nga ajo që e bën partnerin tuaj të ndihet i dashur dhe i vlerësuar, pasi të gjithë kemi gjuhë të ndryshme dashuri. Kjo do të thotë që ne gjithashtu japim dhe shfaqim dashuri në mënyra të ndryshme. Çdo javë bëni diçka që ju pëlqen të dyve dhe ju mundëson të kaloni kohën së bashku.

Fikeni telefonin tuaj – Edhe kur jeni bashkë, secili prej jush është me telefon në dorë duke mos ju lënë të komunikoni. Prandaj kur të bashkoheni në darkë, pas punës dhe një dite të lodhshme largojeni telefonin dhe fokusohuni tek ju të dy.

Bëni kontakt me sy – Romanticiteti dhe lidhje mes të dyve nuk është vetëm përmes gjesteve të mëdha ose shfaqjeve publike të dashurisë, intimiteti ndodh në momentet e vogla. Bërja e kontaktit të syrit me partnerin tuaj në të vërtetë rrit kiminë mes ju të dyve. Kur flisni, përqendrohuni në bërjen e kontaktit me sy në mënyrë që partneri juaj të di që po dëgjon dhe të lidheni më mirë me ju.

Provoni diçka të re së bashku – Një udhëtim apo diçka që gjithmonë e keni dashur por nuk keni pasur kurrë mundësi ta bëni. Kjo do të ndryshojë rutinën tuaj dhe do t’ju testojë së bashku dëshirat e njëri-tjetrit.

Kaloni kohë larg – Një marrëdhënie e mirë do të thotë që secili nga partnerët të ketë hapësirën e tij për të kaluar kohë më vetë duke u marrë me dëshirat dhe miqtë e tij. Kjo do të forcojë më shumë marrëdhënien dhe do të keni më shumë gjëra për të folur së bashku. Duhet të krijoni kohë si për të kaluar së bashku ashtu edhe veçmas njëri-tjetrit.

Filloni një bisedë – Kur ishte hera e fundit që ke pasur një bisedë të vërtetë me partnerin tënd? Një bisedë që nuk përfshinte listat e detyrave për t’u bërë? Ndarja e një lidhjeje reale, emocionale do të thotë të kesh biseda rreth të ardhmes tënde, të kujdesesh për atë që është në mendjen e tjetrit, të ëndërrosh së bashku etj. Nëse bisedat e tua të vetme këto ditë fillojnë me “Si ishte puna?” Ose “Ja se çfarë duhet të bëjmë nesër”, përpiquni të nisni një bisedë më të thellë. Gjatë darkës pyesni: “Çfarë është diçka që ju jeni shumë të frikësuar për të provuar por doni ta bëni?”.

Puthuni – Mos harroni kur ishit një adoleshent ju vetëm putheshit dhe ishte kaq emocionuese gjithmonë. Sigurisht kohët kanë ndryshuar por mos i largoni kurrë puthjet nga jeta juaj, madje sigurohuni që ato të jenë gjithmonë të pranishme.

Bëjeni njëri tjetrin të qeshë – Qeshja mund të jetë ilaçi më i mirë, por është edhe sekreti më i mirë për ta mbajtur shkëndijën të gjallë. Ju e dini ato raste kur ju bëni shaka për një luftë apo një incident si: “Një ditë ne do të qeshim me këtë?” Pse të presësh deri një ditë? Sillni kujtime qesharake dhe qeshni për gjërat, jeta është shumë e shkurtër për ta marrë shumë seriozisht.

Mundohuni t’i bëni përshtypje njëri-tjetrit – Kur jeni bashkë për një kohë të gjatë ju thjeshtë nuk kujdeseni më për veten tuaj siç bënit në fillim të lidhjes. mos hiqni dorë nga kjo dhe bëjini përshtypje partnerit me veshjen apo pamjen tuja të kuruar. kjo do të nxis emocionin tek ai duke i kujtuar edhe një herë se pse u dashurua me ju.

Bëjini ju ndryshimet në vend që të shpresoni se do t’i bëjë partneri – Në vend që të kërkoni gjithë kohën, mendoni se sa më shumë ju mund t’i jepni partnerit tuaj. Kur ju jeni me personin e duhur, ata do të marrin njoftim për përpjekjet tuaja shtesë dhe ndihen të frymëzuar për të dhënë njëfarë përpjekjeje shtesë.

Lexo lajme interesante

You may also like