Si të ndaloni rrufën dhe kollën në kushte shtëpie

by admin
Spread the love

Rrufa dhe kolla janë
sëmundje ngjitëse që shfaqen me të tështitura, djegie të fytit, kollë, zënie
dhe kullim hundësh si dhe temperaturë të lartë që shkon deri në 39-40 gradë.

Shpesh shkaktohen edhe
ndërlikime të rënda. Një nga sëmundjet ngjitëse më të përhapura është gripi.

Shenjat e tyre janë:
dhimbje koke, dhimbje të kyçeve dhe lodhje të rëndë, kollë dhe teshtitje të herë
pas hershme gjatë ditës. Sëmundja mjekohet me pije dhe çajra të ngrohtë bimorë,
aspirina e paracetamola si ilaçe ndihmuese paraprake.

Në 1 litër ujë të
sapovaluar hidhni 10 lugë çaji me rigon. E mbulojmë me kapak dhe e lëmë 20-30
min, duke e tundur herë pas here. E kullojmë, e ëmbëlsojmë sipas dëshirës dhe e
pimë 3 herë nga 1 filxhan çaji të ngrohtë.

Merrni një grusht me lule
shtogu të zi dhe një grusht lule bliri dhe i ziejmë së bashku në 1 litër ujë
duke i shteruar sa më shumë. Në lëngun e tyre që mbetet fusni 1 filxhan raki të
fortë rrushi dhe 2 lugë mjaltë dhe i përziejmë. Nga ky ilaç u jepet të sëmurëve
nga 1 lugë gjelle për çdo mëngjes esëll duke vazhduar dhe kur gripi ka humbur
fuqinë e tij, apo kur të sëmurët kishin kollë lodhëse.

Kur gripi rëndohet
përgatisim një lloj ponçi të fortë me piper. Merrni 10 gr raki të fortë rrushi
dhe 1 lugë kafeje me piper. I ziejmë së bashku dhe kështu të nxehtë ia jepni të
sëmurit para se të flerë. Njëkohësisht të sëmurin e fërkoni me vaj ulliri dhe
raki.

Për të qetësuar kollën, më
parë përdorej një metodë tepër efikase. Merrni 2 lugë me gjethe dafine, cipat e
sipërme të një qepe, 2 gjethe mandarine. Hidhen në një sasi 3 filxhanë uji dhe zihen
për 2-3 min. ena lihet e mbuluar 10-15 min. kullohet dhe pihet gjatë ditës.

Merrni 800 gr mjaltë,
përzihet me 200 ml raki dhe 800 gr gjalpë derisa të formohet një masë e
njëtrajtshme. Hahet 2 lugë gjelle esëll për 30 ditë rresht.

Merrni dhe hidhni 30-60 gr
lëkurë të thatë shelgu në 1 litër verë dhe i mbani së bashku 12 orë. Pastaj
pini nga 1 filxhan kafeje para buke, kurse gjethet i zieni deri në valim 40-80
gr në 1 litër ujë. Merrni për të pirë 3 gota çaj në ditë. Kjo metodë shërben
për të ulur temperaturën, gripin e astmën, reumatizmën, tensionin e ulur etj.

Edhe limoni ka vlera
kurative të çmueshme. Në gjendjen virusale siç është gripi, rrufa, kolla etj,
limoni ul temperaturën, ul tensionin e lartë, shton vitaminën C, shton oreksin
dhe rrit imunitetin. Pra shtrydhni 1 kokërr limoni në 1 gotë me ujë të gazuar
dhe pijeni gjatë ditës kur jeni i sëmurë.

Shpesh për të qetësuar
kollë, janë përdorur lule ose gjethe manushaqe. Merrni 1 lugë gjelle lule, që
zihet bashkë me 1 gotë ujë për 5-10 min, pastaj kullojeni dhe pijeni 3 herë nga
1 gotë para buke, të ngrohtë dhe të ëmbëlsuar sipas dëshirës.

Lexo lajme interesante

You may also like