Shumë pranë marrëveshjes për lirimin e pengjeve në Gaza! OKB apel vendeve: Garantoni vazhdimësinë e agjencisë palestineze të refugjatëve

by admin
Spread the love

Negociatorët e udhëhequr nga Amerika po i afrohen një marrëveshjeje sipas së cilës Izraeli do të pezullonte luftën në Gaza për rreth dy muaj në këmbim të lirimit të mbi 100 pengjeve ende të mbajtura nga Hamasi: shkruan New York Times, duke raportuar se marrëveshja mund të jetë nënshkruar në dy javët e ardhshme.

Negociatorët kanë zhvilluar një projekt-marrëveshje të shkruar që bashkon propozimet e bëra nga Izraeli dhe Hamasi gjatë 10 ditëve të fundit në një kuptim bazë që do të jetë objekt i bisedimeve në Paris të dielën. Ndërsa ka ende mosmarrëveshje të mëdha për t’u zgjidhur, negociatorët janë optimistë të matur se një marrëveshje përfundimtare është e arritshme, sipas zyrtarëve amerikanë të kontaktuar nga NYT.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, u ka kërkuar shteteve të “garantojnë vazhdimësinë” e agjencisë palestineze të refugjatëve, UNRWA, pasi shumë financime u bllokuan për shkak të akuzave të ngritura kundër disa anëtarëve të organizatës që ishin të përfshirë në bastisjet e 7 shtatorit në Izrael.

“Ndërsa i kuptoj shqetësimet e tyre dhe gjithashtu u tmerrova nga këto akuza” – tha Guterres në një deklaratë, duke i bërë “thirrje me forcë qeverive që kanë pezulluar fondet e tyre që të paktën të garantojnë vazhdimësinë e operacioneve të UNRWA-s”.


Top Channel

You may also like