Shuhet një nobelist paqeje – Shqip

by admin
Spread the love

Ish-kryeministri i Irlandës së Veriut, David Tribble, i cili u nderua me Çmimin Nobel për Paqen në vitin 1998, ka vdekur në moshën 77-vjeçare, njoftoi familja e tij.

“Me pikëllim të madh, familja e Lord Tribble njofton se ai ndërroi jetë paqësisht sot pas një sëmundjeje të shkurtër”, thuhet në një deklaratë familjare të lëshuar nga Partia Unioniste Ulster.

David Tribble dhe John Hume, ish-udhëheqës i partive Social Demokrate dhe Laburiste, u nderuan bashkërisht me Çmimin Nobel për Paqe në vitin 1988 për kontributin e tyre në përfundimin e 30 viteve të gjakderdhjes në Irlandën e Veriut. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like