Shtatzëni një në një milion/ 32-vjeçarja amerikane me mitër të dyfishtë sjell në jetë dy vajza

by admin
Spread the love

Një 32-vjeçare amerikane me një mitër të dyfishtë ka lindur dy herë në dy ditë, pas një shtatzënie “një në një milion”.

Kelsey Hatcher solli në jetë një vajzë të martën dhe një të dytë të mërkurën, në Spitalin e Universitetit të Alabama në Birmingham (UAB).

Hatcher tha se familja tani ishte kthyer në shtëpi për të “shijuar pushimet”, ndërsa kishte pritur më parë një datë të caktuar për Krishtlindje, sipas BBC.

Një obstetër e UAB-së konfirmoi se treshja po shkonte mirë dhe i tha BBC-së se ishte një lloj rasti që shumica e njerëzve në profesionin e saj “kalojnë të gjithë karrierën e tyre dhe nuk e shohin kurrë”.

Hatcher e mësoi në moshën 17-vjeçare se ajo kishte një mitër të dyfishtë (uterus didelphys) – të cilën UAB e përshkroi si një anomali të rrallë kongjenitale që prek 0.3% të grave.

Dhe gjasat për të mbetur shtatzënë në të dyja mitrat, një shtatzëni dikavitare ishin edhe më të vogla, në “një në një milion”, sipas UAB.

Rastet e raportuara në mbarë botën janë jashtëzakonisht të rralla. Në vitin 2019, një mjek në Bangladesh i tha BBC-së se një grua kishte lindur binjakë pothuajse një muaj pasi lindi një fëmijë para kohe në mitrën tjetër.

Hatcher kishte tre shtatzëni të mëparshme, të shëndetshme. Këtë herë, ajo besonte se ishte shtatzënë vetëm në një mitër – derisa ultratingujt gjatë kontrolleve rutinë zbuluan se kishte edhe një fëmijë tjetër në mitrën e dytë.

“Thjesht nuk mund ta besonim”, kujton ajo.

Prof Richard Davis, i cili ndoqi lindjen, vuri në dukje se çdo foshnjë kishte shijuar “hapësirë ​​shtesë për t’u rritur dhe zhvilluar”.

Kjo ishte për shkak se çdo foshnjë kishte një mitër për vete, tha ai, ndryshe nga një shtatzëni tipike binjake.

Lindja e Hatcher u nxit në javën e 39-të dhe kërkoi dyfishin e monitorimit dhe hartimit në spital – si dhe dyfishin e personelit.

Kjo doli të ishte pjesa “më atipike” e rastit të Hatcher, tha Dr Shëeta Patel nga ekipi i obstetrikës dhe gjinekologjisë së spitalit.

Sipas saj foshnjat lindën me metoda të ndryshme.

E para, Roxi, lindi në mënyrë vaginale rreth orës 19:45 me orën lokale më 19 dhjetor. E dyta e quajtur Rebel, erdhi me prerje cezariane më shumë se 10 orë më vonë.

Prof. Davis tha se vajzat mund të quhen “binjake vëllazërore”, një term që përdoret kur çdo fëmijë zhvillohet nga një vezë e veçantë, secila e fekonduar nga një spermë e veçantë.

“Në fund të ditës, ishin dy foshnja në një bark në të njëjtën kohë”, tha ai. “Ata thjesht kishin ‘apartamente’ të ndryshme.”


Top Channel

You may also like