Shqipëri, 9 viktima dhe 572 raste të reja me Covid-19

by admin
Spread the love

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 9 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga koronavirusi në Shqipëri.

Nga 3808 testime, janë regjistruar 572 raste të reja, ndërsa 825 të shëruar në 24 orët e fundit.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Lajme interesante

You may also like