Shpërthim masiv në depon ruse të karburanteve, dronët ukrainas godasin impjantin e dytë madhor në tre ditë (fotot)

by admin
Spread the love

Një ferr zjarri ka shpërthyer sot në një depo karburantesh në Rusinë perëndimore pas një sulmi të raportuar nga dronët e Ukrainës.

Sulmi ndaj depove ruse të karburanteve është i dyti në tre ditë pasi Kievi mori përgjegjësinë dhe për sulmin e të mërkurës në impjantin e rajonit verior të Leningrad.

Sulmi i sotëm goditi depon në qytezën Klintsy rreth 60 km larg kufirit me Ukrainën, duke detyruar dhjetra rezidentë të largohen nga shtëpitë e tyre, teksa 13 mjete zjarrfikëse po punonin për fikjen e zjarrit dhe kufizimin e dëmeve.

Pamjet në rrjetet sociale tregonin tymin masiv që dilte nga impjanti i Klintsy pas sulmit, për të cilin zyrtarët rusë thanë se ishte kryer me dron ushtarak, shkruan e përditshmja Daily Mail.

Guvernatori i Bryansk, Alexander Bogomaz tha: “Terroristët ukrainas tentuan të sulmonin impjantin e qytetit të Klintsy duke përdorur një mjet ajror pa pilot. Droni ishte bllokuar nga sistemet ruse të mbrojtjes por municion ra prej tij në depon e karburantit të Klintsy gjatë shkatërrimit të mjetit ajror”.

Nuk u raportua për viktima.

Mbrojtja e Kievit ka sulmuar shpesh infrastrukturën energjitike ruse ose atë të transporteve gjatë konfliktit të rëndë dy-vjeçar në kundërpërgjigje të aneksimeve ruse të rajoneve lindore rusofone të Ukrainës.