Shkencëtarët habisin me zbulimin e tyre: Ja ҫfarë hanë ata që jetojnë më gjatë

by admin
Spread the love

Shkencëtarët, në kërkimin e tyre për “dietën e jetëgjatësisë”, duket se kanë gjetur një port përmes një udhëtimi të gjatë me destinacione të ndryshme: nga përbërja e ushqimit dhe e marrjes së kalorive deri te kohëzgjatja dhe shpeshtësia e periudhave të agjërimit.

Kjo punë sfiduese ndaj një morie shtyllash bazuar në mbi një shekull kërkime u zhvillua nga shkencëtarët në Universitetin e Wisconsin dhe u botua në Cell.

Pra, çfarë përfshin pjata e përditshme e jetëgjatësisë?

“Shumë bishtajore, drithëra dhe perime, peshk, pa mish të kuq apo të përpunuar, mish të bardhë shumë pak, pak sheqer dhe drithëra të përpunuara, arra dhe vaj ulliri, por edhe pak çokollatë të zezë “, është shprehur dr. Valter Longo i, Universitetir të Wisconsin.

Në veçanti, shtyllat kryesore të një diete të shëndetshme që mund të zgjasë jetëgjatësinë janë marrja e moderuar e karbohidrateve nga burime të papërpunuara, marrja e ulët por e mjaftueshme e proteinave nga burime kryesisht bimore dhe yndyrna të mjaftueshme bimore për të marrë të paktën 30% të nevojave për energji.

Ekipi hulumtues, i udhëhequr nga Rozalyn Anderson dhe Valter Longo, shqyrtoi qindra studime mbi të ushqyerit, dhe jetëgjatësinë tek kafshët dhe njerëzit dhe i kombinoi ato me studimet e tyre mbi lëndët ushqyese dhe plakjen.

Studimi përfshiu gjithashtu studime mbi dietat popullore, të tilla si dieta ketogjenike me yndyrë të ulët, me pak karbohidrate , dieta e kufizuar me kalori, dietat vegjetariane dhe vegane dhe dieta mesdhetare .

Ato përfshinin gjithashtu elementë që lidhen me lloje të ndryshme të agjërimit (abstenim nga ushqimi) si dietat afatshkurtra që imitojnë përgjigjen e trupit të agjërimit, agjërimin me ndërprerje (të shpeshtë dhe afatshkurtër) dhe agjërimin periodik (dy ose më shumë ditë agjërim) ose dietat që imitojnë agjërimin më shumë se dy herë në muaj).

Sa përfiton nga agjërimi?

Për sa i përket kohës së vaktit, në mënyrë ideale ne duhet të konsumojmë vakte brenda 11-12 orëve , duke lejuar kështu një periudhë agjërimi ditore, dhe një cikël agjërimi pesëditor ose dietë që imiton agjërimin çdo 3-4 muaj.

Lexo lajme interesante

You may also like