‘Shkarkimi’ i Yuri Kim, Berisha: Rama e flaku Yuri Kim si limon të shtrydhur, ne e toleruam sjelljen e saj për dy arsye

by admin
Spread the love

Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi edhe deklaratën skandaloze të Ministrisë së Jashtme shqiptare, e cila njoftonte shkarkimin e ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim. Ai tha se Kim e ka ndihmuar Edi Ramën vazhdimisht, kurse tani ai e flaku si limon i shtrydhur.

“Nuk u habita me deklaratën e Edi Ramës me zëdhënësen Xhaçka. Por me këtë rast dua të theksoj se kemi të bëjmë me një flakje të një limoni të shtrydhur.

Në 100 vite marrëdhënie diplomatike mes dy vendeve, nuk ka pasur ndonjëherë një diplomat amerikan që të ketë dëmtuar marrëdhëniet shqiptaro-amerikane më shumë se Yuri Kim.

Sjelljet dhe veprimet e saj në Shqipëri nuk kanë asgjë të përbashkët me vlerat perëndimore të vendeve të lira, me parimet dhe nenet e konventave ndërkombëtare të respektimit të sovranitetit të një vendi, të respektimit të ligjeve të një vendi, por mbi të gjitha të respektimit të vullnetit të qytetarëve të zgjedhur. Ajo zhvilloi një veprimtari tepër të padenjë për përfaqësuesin e një vendi të lirë, vendi partner, vendi mik.

I ka lejuar të thërrasë në radhë si të ishin ushtarë, deputetët e Kuvendit kundër Sali Berishës, duke i përpunuar dhe kërcënuar.

Kërcënimet, ofendimet e saj ndaj demokratëve, se do hanë bar nëse mbështesin Sali Berishën, dhunimi flagrant i sovranitetit të një vendi duke kërkuar mosfutjen e Sali Berishës në Kuvend, pasi kishte marrë mandatin nga sovrani, thirrjet ndaj elektoratit se kë duhet dhe kë nuk duhet të votojë, kundërshtimi i çdo konvente me kërcënimet ndaj gjyqësorit, këto janë akte të shëmtuara të saj, për të cilat garantoj se po të ishin dy faktorë, ndjenjat dhe admirimi i imi dhe mbështetësve të mi ndaj SHBA, dhe agresioni barbar rus ndaj Ukrainës, zonja në fjalë nuk do të ishte toleruar kurrë. Me protesta paqësore, paqësisht do të ishte kërkuar largimi i saj sa më shpejt nga Shqipëria,” tha Berisha.

“Por, largimi i saj, uroj dhe shpresoj se këtu del qartë se ka një lobim për këtë, megjithëse mund t’i ketë mbaruar mandati. Fakti që Rama njofton këtë proces, është i pashembullt në historinë 110-vjeçare të shtetit shqiptar,” shtoi Berisha.

You may also like