Shfaqte jetë luksoze në Instagram, arresohet nigeriani për mashtrim ndërkombëtar dhe tentativë vjedhje

by admin
Spread the love

Mashtruesi famëkeq Nigerian, Hushpuppi është burgosur për më shumë se 11 vjet në SHBA për rolin e tij në një sindikatë ndërkombëtare mashtrimi.

Hushpuppi, emri i vërtetë Ramon Abbas, shfaqi stilin e jetës së tij të pasur në faqen e tij, e cila kishte 2.8 milionë ndjekës derisa u çaktivizua.

Ramon Abbas shënjestroi si viktimat amerikane ashtu edhe ato ndërkombëtare, duke u bërë një nga pastruesit më të frytshëm të parave në botë.

Abbas pranoi se u përpoq të vidhte më shumë se 1.1 milion dollarë nga dikush që donte të financonte një shkollë të re për fëmijë në Katar. Ai  e mashtroi viktimën e tij që donte të siguronte fonde për shkollën duke luajtur rolin e zyrtarëve të bankës dhe duke krijuar një faqe interneti fals.

Abbas përdori platformat e tij të mediave sociale për të fituar famë dhe për t’u mburrur për pasurinë e pamasë që fitoi duke kryer mashtrime të kompromisit me email biznesi, vjedhje bankash në internet dhe mashtrime të tjera të mundësuara nga kibernetikë.

Ata që e njihnin Abbasin si fëmijë i kishin thënë BBC-së se babai i tij ishte një shofer taksie dhe nëna e tij një tregtare tregu. “Ai ishte bujar. Ai blinte birrë për të gjithë përreth,” tha një shofer.

Në vitin 2019, një nga skemat e mashtrimit të Abbas, e cila në këtë pikë ishte bërë çështje mbarëbotërore, kishte zhytur ishullin evropian të Maltës në kaos pasi sistemet e pagesave u mbyllën pasi Abbas u përpoq të pastronte 13 milionë euro.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like