Shfaqet Obama nr. 2, republikan – Shqip

by admin
Spread the love

Tim Scott, 57 vjeç, i vetmi republikan afrikano-amerikan në Senatin e SHBA, shpalli zyrtarisht kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 të hënën, më 22 maj.

Ai zyrtarisht shpalli kandidaturën e tij në Charleston Southern University, një kolegj privat baptist nga i cili u diplomua në qytetin e tij të lindjes, North Charleston. Në fjalën e tij, ai deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë “toka e mundësive”.

Gjatë fjalës së tij ai përmendi familjen e tij dhe foli për jetën e tij. Ai kritikoi politikat ekonomike dhe të sigurisë të administratës së presidentit amerikan Joe Biden dhe demokratëve, të cilët ai i quan “të majta radikale”.

“Shkalla e krimit po rritet në Amerikën e Bidenit dhe policia po tërhiqet. Kjo është arsyeja pse unë po njoftoj se po kandidoj për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,” tha Scott.

Ai iu referua problemeve në kufirin jugor të SHBA-së dhe “blerjes së tokës bujqësore nga Kina, shkeljeve të hapësirës ajrore të SHBA-së dhe monitorimit të të dhënave të fëmijëve”.

Ish-presidenti Donald Trump, i cili është shumë përpara në sondazhe mes kandidatëve republikanë, i uroi Scott-it fat të mirë në një postim në rrjetin e tij social TruthSocial.

Ish-presidenti Donald Trump, Ron DeSantis, Mike Pence, Nikki Haley janë disa nga kandidatët që do të konkurrojnë për nominimin republikan për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Rivali më i afërt i Trump, DeSantis, pritet gjithashtu të shpallë zyrtarisht kandidaturën e tij këtë javë.

Ish-zëvendëspresidenti Mike Pence është ndër emrat që pritet të jetë kandidat për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024. /tesheshi.com/

You may also like