shenja “Ukraine” mes Kosovës dhe Serbisë – Shqip

by admin
Spread the love

Anëtarët e Bashkimit Evropian mbështesin raportin e përfaqësuesit të lartë evropian Josep Borrell dhe qëndrimin për ndalimin urgjent të tensionit në veri të Kosovës, me vazhdimin e menjëhershëm të dialogut ndërmjet Serbisë dhe Kosovës në bazë të “propozimit të BE-së për një zgjidhje gjithëpërfshirëse e marrëdhënieve mes dy palëve, e cila nuk parashikon afate”.

Zyrtarët diplomatikë në Bruksel deklaruan se Unioni, anëtarët e tij, ndërmjetësit në dialog dhe partnerët amerikanë besojnë se duhet të bëhet një përparim drejt zgjidhjes së situatës së diskutueshme rreth Kosovës, sepse nuk ka më kohë për shkak të “përhapjes së luftës së Ukrainës” në Ballkanin Perëndimor, ku Rusia është dukshëm aktive”.

Nuk u diskutua për Kosovën

Në seancën në Bruksel, krerët e shteteve apo qeverive të BE-së kanë marrë parasysh rezultatet e bisedës së fundit të të dërguarit special të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç.

Serbia dhe Kosova, siç u tha, duhet të kenë parasysh se përshkallëzimi dhe dhuna e mëtejshme do të pengonte dialogun dhe do të çonte në përjashtimin e fajtorëve nga procesi i anëtarësimit në BE.

Në takimin e liderëve të BE-së nuk është diskutuar për Kosovën, sepse as që ishte paraparë, prandaj nuk ka asnjë qëndrim për të në konkluzionet e samitit, por “në BE ka një ndjenjë të fortë se është urgjente të parandalohet përshkallëzimi, për të qetësuar tensionet dhe për të vazhduar ndërmjetësimin e pandërprerë nga Borrell dhe Lajçak”, thanë burimet evropiane.

Kontaktet janë të mundshme edhe para festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, por tani për tani është e vështirë të imagjinohet se një takim midis Vuçiçit dhe Kurtit si pjesë e dialogut mund të ndodhë para gjysmës së dytë të janarit, “përveç nëse e kërkon një situatë e re e rrezikshme atë”, thanë zyrtarët diplomatikë evropianë në Bruksel.

Në pyetjen nëse “propozimi europian, pra i plotësuar gjermano-francez” ofron një zgjidhje jo vetëm me parime, por edhe me një strukturë të saktë dhe pritshmëri për t’u arritur në një kohë të parashikueshme, diplomatët europianë u përgjigjën se “për arsye shumë të kuptueshme, nuk do të zbulohen detaje, por kjo duhet të arrihet sa më shpejt, edhe pse pa afate, gjë që vetëm sa do t’i vështirësonte negociatat”.

Hiqni barrikadat, uluni në tavolinë!

Aktualisht, situata në veri të Kosovës është relativisht e qetë dhe “besojmë se Vuçiç dhe Kurti duket se e kanë kuptuar se nuk do të jetë mirë për ta nëse do të ketë një përshkallëzim të ri”, u tha.

Borrell, duke ardhur në samitin e BE-së, tha se në bazë të rezultateve të vizitës së Lajçakut në Prishtinë dhe Beograd, ai do t’u dorëzonte një raport udhëheqësve të Unionit dhe se ishte absolutisht e nevojshme që “të kapërcehen problemet, të hiqen barrikadat dhe të ulemi në tavolinë dhe të negociojë propozimin e BE-së për të arritur një zgjidhje koherente dhe të përhershme të tensionit mes Serbisë dhe Kosovës”. /tesheshi.com/

You may also like