Shefi i CIA-s, me detaje të reja për Putinin

by admin
Spread the love

Drejtori i CIA-s, William Burns, komentoi sërish liderin rus Vladimir Putin, duke e përshkruar atë si mishërim i “kombinimit të veçantë të cilësive të mendësisë ruse”: “i irrituar, nervoz, i ofenduar dhe i pasigurt”. Drejtori i CIA-s deklaron se kreu i Kremlinit është “apostulli i hakmarrjes”.

Ai gjithashtu beson se Putini nuk do të heqë dorë nga pushtimi i Ukrainës. “Unë mendoj se gjendja e tij shpirtërore është e tillë që ai nuk beson se mund të përballojë të humbasë.”

Burns e ka ndjekur Putinin për shumë vite dhe një nga njerëzit e pakët në qeverinë e SHBA-së kanë pasur përvojë personale me liderin rus.

Presidenti amerikan Joe Biden dërgoi Burns në Moskë vjeshtën e kaluar për të paralajmëruar Putinin që të mos sulmojë Ukrainën dhe elita e Uashingtonit shpesh i drejtohet Burns kur vjen puna për të parashikuar lëvizjet e Putinit, shkruan Politico.

Pasi vizitoi Kremlinin vjeshtën e kaluar, Burns u kthye në Uashington me pak iluzione dhe pa shumë lajme të mira për Biden dhe pjesën tjetër të administratës.

“Ai ishte jashtëzakonisht realist për atë që mund të ndodhte dhe për nevojën për t’u përgatitur për të,” tha ish-zyrtari i lartë i administratës për Burns.

Siç shpjegoi më vonë, nga biseda telefonike me Putinin nuk kishte ndjesinë se lideri rus kishte marrë një vendim të pakthyeshëm për të sulmuar Ukrainën, por duket se Putini vendosi në atë kohë.

“Me kalimin e viteve, kam mësuar të mos e nënvlerësoj kurrë vendosmërinë e pamëshirshme të Putinit, veçanërisht në lidhje me Ukrainën,” tha Burns.

Putin, vuri në dukje Burns, ka besuar prej kohësh se Ukraina nuk është vend i denjë. Disa javë më vonë, Ukraina arriti të shtypte pjesërisht forcat ruse, por Burns ishte i kujdesshëm për të ardhmen.

“Dështimi nuk është diçka që Putini e pranon lehtësisht”, citohet të ketë thënë Burns nga Politico.

Lexo lajme interesante

You may also like