SHBA – WSJ: Rusia po përpiqet që Trump të fitojë zgjedhjet presidenciale

by admin
Spread the love

NJU JORK, 10 korrik /ATSH-ANSA-AA/ – Rusia ka nisur një operacion për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve në SHBA duke favorizuar Donald Trump dhe planifikon të synojë shtetet e lëkundura në një përpjekje për të lëkundur opinionin publik dhe minuar mbështetjen për Ukrainën, theksuan zyrtarë të burimeve sekrete.

”Ne kemi filluar të shohim Rusinë duke synuar demografinë e votuesve të veçantë, duke promovuar narrativa përçarëse dhe duke denigruar politikanë të veçantë”, theksojnë zyrtarët.

Sipas një artikulli të “The Wall Street Journal” (WSJ), një zyrtar i paidentifikuar nga Drejtoria Kombëtare e Shërbimit Sekret Amerikan informoi median mbi përpjekjet për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së.

Rusia do të përpiqet të ndikojë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 në favor të një kandidati të favorizuar edhe më parë.

“Ne nuk kemi vërejtur një ndryshim në preferencat e Rusisë për garën presidenciale në krahasim me zgjedhjet e kaluara, duke pasur parasysh rolin që Shtetet e Bashkuara po luajnë përballë Ukrainës dhe politikës më të gjerë ndaj Rusisë”, sipas një zyrtari të FBI.

Gjatë zgjedhjeve të vitit 2016, komuniteti i inteligjencës vlerësoi se Rusia u përpoq të ndikonte në zgjedhjet amerikane në favor të kandidatit Donald Trump.

”Ne presim që ata të rrisin aktivitetet e tyre ndërsa jemi më afër zgjedhjeve”, theksojnë zyrtarët amerikanë.

Departamenti i Drejtësisë lëshoi ​​informacion në lidhje me një fushatë të ndikimit rus të lidhur me luftën në Ukrainë, të cilën zyrtarët e vunë në dukje si një shembull se si Shtetet e Bashkuara thonë se Rusia shpreson të ndikojë në zgjedhje.

”Rusia kërkon të minojë integritetin zgjedhor dhe të përforcojë ndarjet e brendshme. Për ta arritur këtë, Moska po përdor një sërë qasjesh për të përforcuar mesazhin e saj dhe për t’i dhënë një atmosferë autenticiteti përpjekjeve të saj”,  thekson departamenti./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like