SHBA, shumë pranë miratimit të raketave me rreze të gjatë veprimi për Ukrainën

by admin
Spread the love

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë thanë për Wall Street Journal se Amerika është shumë pranë miratimit të një sistemi raketash me rreze të gjatë veprimi për Ukrainën.

Kievi ka bërë thirrje vazhdimisht për raketa me rreze të gjatë veprimi për të ndihmuar në rimarrjen e territorit të pushtuar dhe për t’u mbrojtur kundër Rusisë. Vendet perëndimore kanë hezituar të sigurojnë armët, me disa që kanë frikë se ato mund të përdoren për të sulmuar territorin rus.

Moska e ka kritikuar Perëndimin për furnizimin e Ukrainës me armë dhe paralajmëroi se kjo e bën atë në mënyrë efektive palë në konflikt. Muajin e kaluar, Britania e Madhe u bë vendi i parë që furnizoi Ukrainën me raketa lundrimi me rreze të gjatë.

Franca tha gjithashtu se do t’i japë Ukrainës raketa me një rreze që e lejon atë të kryejë kundërofensivë.


Top Channel

You may also like